مخزن frp چیست؟

مخزن اف آر پی

درون استخرها، آب هایی استفاده می شوند که گاه شاهد آن هستیم که این آب بعد از چند وقت، رنگی کدر و تیره به خود می گیرد معمولا برای تمیز کردن آب موجود در استخر از کلر استفاده می کنند.

چون نمی توان به طور مداوم آب استخر را تصفیه کرد و به ان کلر افزود و در بعضی مواقع کلر بیش از حد برای سلامتی شناگران مضر می باشد باید چاره دیگری اندیشید.

در ضمن باید بدانید که آب استخرها را نمی توان همه روزه تعویض کرد چرا که هم، زمان زیادی می خواهد و هم هزینه بالایی در بر دارد پس پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعاتی درباره راه حل این مشکل یعنی مخزن frp بدست آورید.

راه حلی برای تصفیه آب

تصفیه آب به کمک اف ای پی

استفاده از مخازن frp راه حلی است که برای تصفیه آب استخر ها به کار برده می شود.

پس تا اینجای کار باید توجه شده باشید که برای تصفیه آب از مخازن fiber reinforced plastic استفاده می شود این را نیز باید اضافه کرد که آب های رودخانه ها، دریاچه ها و حتی آب سد ها و در کل در صنایع آب از این مخازن می توان بهره برد.

بریم سراغ تعریف کلی درخصوص این مخازن.

خرید مخزن frp

برای خرید مخزن frp راه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید با شرکت های معتبر در زمیه خرید مخزن frp صحبت نمایید و آنها حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.

شرکت اسپوتا به عنوان یکی از بهترین شرکت های تولید کننده و خرید و فروش مخزن frp می تواند گزینه ی مناسبی برای خرید مخزن باشد

تعریف کلی درباره مخزن های تصفیه آب

مخازن FRP از دو جداره تشکیل شده است که لایه داخلی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی آن از جنس کامپوزیت می باشد.

لایه پلی اتیلن در مقابل تمام عوامل خورنده از جمله اسیدها و فشار آب و حتی تغییرات ناگهانی آب و هوایی مقاوم می باشند و کاملا از مواد بهداشتی تولید شده اند.

جداره بیرونی مخزن frp از الیاف شیشه ای و یا الیاف نانوکربن همراه با رزین اپوکسی یا پلی استر تولید می شود و الیاف توسط رزین به دور این مخزن تنیده می شوند.

برای تصفیه آب ها یکی از مراحلی که در نتیجه به این امر ختم می شود این است که آب را از صافی ها و فیلتر هایی از جنس خاص عبور داد که در این مخازن جای گذاری شده اند.

فیلترهای شنی

فیلتر شنی یکی از فیلتر هایی است که برای تصفیه آب ها استفاده می شود، آب مورد نیاز برای شرب و استفاده انسانی به کمک این نوع فیلترها به دست می آیند.

برای این کار آب از میان چند نوع مختلف از فیلتر هایی که تعبیه شده است عبور می کند و در نهایت آبی سالم و تمیز و آماده استفاده تولید می شود. حال برای عبور دادن آب ها از این فیلتر های شنی می بایست از مخازن FRP بهره بگیریم ، همچنین برای زلال سازی آب ها و تصفیه آب هایی که در خنک سازی برج های خنک کننده استفاده می شود ، می توان از این مخازن بهره برد.

فیلترهای کربنی

از این نوع فیلتر برای از بین بردن رنگ ، بو ، طعم ، مواد آلی و کلر های آزاد استفاده می شود به صورتی که درون مخازن FRP کربن فعال قرار می دهند و با عبور آب از این مخازن عمل تصفیه صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که کیفیت و سرعت تصفیه آب به نسبت میزان آب ورودی تغییر می کند. کربن فعال به دلیل قدرت جذب بالایی که دارد با مواد و عناصر درون آب ترکیب پیدا کرده و ته نشین می شود و فرایند احیا سازی این ماده، متفاوت با فرایند تصفیه است که خود پروسه دیگری را شامل می شود.

مخازن frp و مزیت ها

مزیت های مخازن frp

چند نمونه از مزایای مخازن FRP آورده شده است:

با چگالی نسبی کمتری از استحکام کششی بالاتری نسبت به فولاد کربن و فولاد آلیاژی درجه بالا برخوردار هستند.
مخازن frp،  در برابر فرسایش بسیار مقاوم هستند ، به خوبی در ذخیره سازی ، حمل و درمان اسیدها ، قلیاها ، نمکها ، روغنها و انواع مختلف حلالها عمل می کنند.
به راحتی قابل تعمیر هستند و نیازی به جوشکاری قوس در مناطق خطرناک ندارند.

جالب است بدانید که سال ها بود که وابسته به کشور های خارجی برای واردکردن این مخازن از کشورهای استرالیا، چین و دیگر کشورها به داخل ایران بوده ایم اما بعد ها در داخل نیز به تولید این مخزن ها پرداختیم که حتی در برخی جاها به صادرات مخزن های frp به کشور های دیگر نیز پرداختیم.

همان طور که مشاهد کردید مخزن frp از ارزش بالای برخوردار است و در نتیجه برای خرید این مخازن باید دست و دلباز بود با این که آن چنان هم گران قیمت نیستند ولی مزایای بسیاری دارند.

منابع:

wikipedia

 

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان:3000 637 555 90+