خرید و اجاره ماشین در ترکیه

خرید و اجاره ماشین در ترکیه

برای خرید و اجاره ماشین در ترکیه باید چکار کرد؟ آیا امکان خرید اقساطی خودرو در ترکیه وجود دارد. برای کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه و ماندن در این کشور را دارند، خرید خودرو در ترکیه اهمیت زیادی دارد. نمی توان از بخش حمل و نقل غافل ماند. برای همین رنت کار ها یا کرایه دهندگان خودرو در ترکیه، انواع مدل های ماشین لوکس را به صورت تایمی که حداقل 24 ساعت است، به مسافران ارائه می دهند. شما شهر مورد نظر خود را انتخاب می کنید، سپس مدل خودرویی که می خواهید کرایه کنید، سپس درخواست می دهید و با ارائه مدارک و عقد قرارداد کرایه خودرو در ترکیه، ماشین را تحویل می گیرید. اما نکات مهمی در این پروسه وجود دارد که باید حتما بدانید. از بین المللی کردن گواهینامه خود گرفته تا آشنایی با قوانین بیمه و رانندگی در ترکیه مواردی هستند که ما در یو اف اس برایتان ذکر کرده ایم.

نحوه خرید ماشین در ترکیه

کسانی که برای زندگی کردن به ترکیه می روند و از روش های مختلف اقامت گرفته اند به خودرو نیاز خواهند داشت. حال شما دو راه پیش رو دارید. اگر صاحب خودرو هستید، می توانید خودروی خود را با خود ببرید. اگر نه به راحتی و به روش های مختلف می توانید خرید خودرو در ترکیه انجام دهید. برای انتقال خودروی خودتان، اولا اگر مدل آن پایین است توصیه می کنیم این کار را نکنید. هزینه های نگهداری و بیمه خودروهای قدیمی و دست دوم برایتان زیاد خواهد بود. می توانید آن را بفروشید و خودروی لوکس و جدیدی را در ترکیه خریداری کنید. اما برای انتقال آن نیاز است که یک سری مراحل اداری و پلاک کردن ماشین را ابتدا داخل کشور انجام دهید. اگر هم می خواهید خرید ماشین در ترکیه را انجام دهید، که کمپانی های مختلف، انواع مدل ها را ارائه می دهند.

شما به سه روش کلی می توانید برای خرید خودرو در ترکیه اقدام کنید:

 • خرید ماشین از کمپانی های تولید کننده خودرو
 • خرید ماشین از مراکز خرید و فروش
 • خرید خودرو از اشخاص (صاحبان خودرو)

خرید ماشین قسطی در ترکیه

خرید ماشین اقساطی در ترکیه مخصوصا برای کسانی که به این کشور مهاجرت می کنند، اهمیت زیادی پیدا کرده است. شما می توانید به صورت نقدی و به صورت اقساطی خودرو بخرید. در این صورت همانند داخل کشور خودمان به مدارک خاصی از جمله گواهی تمکن مالی، فیش حقوق ماهانه و … نیاز خواهد بود. مدت زمان اقساط بسته به شرکت و بنگاهی که خرید می کنید متفاوت خواهد بود.

مدارک لازم برای خرید ماشین در ترکیه

اولین شرط مهم برای خرید ماشین در ترکیه، داشتن اقامت این کشور است. این مسئله شامل اقامت دائم و موقت می باشد. دیگر اینکه شما به عنوان فرد خارجی مقیم در ترکیه باید همیشه پاسپورت معتبر خود را به همراه داشته باشید. شما بعد از خرید خودرو و به نام زدن سند آن، صاحب خودرو خواهید شد. اما برای رانندگی در این کشور به گواهینامه بین المللی نیاز خواهید داشت. برای این کار باید گواهینامه خود را در مراکز مربوطه ترجمه کنید و INTERNATIONAL LICENCE دریافت کنید. بعد از 6 ماه رانندگی با این پاسپورت نیز، باید گواهینامه ترکی دریافت کنید. در خرید مدل های مختلف خودرو در ترکیه محدودیتی برای شما وجود ندارد. پلاک خودرویی که می خرید، بهتر است که پلاک ترکیه باشد، چرا که پلاک های خارجی را باید هر سال تمدید کرد.

برای خرید ماشین در ترکیه به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات مهم خرید ماشین در ترکیه

یکی از نکات مهم در خرید ماشین در ترکیه این است که میزان مصرف سوخت خودرو پایین باشد. هزینه بنزین در ترکیه بالا است. شما اگر خودروی ارزان ولی پر مصرف بخرید، هزینه های بعدی شما به مراتب بالاتر خواهد بود. از طرفی خرید و فروش خودروهای دیزلی و کم مصرف راحت تر است. به طوریکه شما هر زمان که خواستید می توانید به راحتی آن را بفروشید. شما به عنوان خریدار خودرو در ترکیه، کلید یدک را از مالک قبلی ماشین بگیرید. اگر کلید یدک را تحویل نگرفتید، اولین کاری که باید بکنید این است که به کلیدسازی های مخصوص این کار بروید و کلید یدک قبلی را باطل کنید. این کار در واقع برای حفظ امنیت و جلوگیری از هر گونه خطر است. پس حتما حواستان باشد. البته که نکات مهم دیگری در خرید ماشین در ترکیه وجود دارد که در ادامه، آنها را برایتان لیست کرده ایم:

 • کارت اکسپرت خودرو که همان کارت کارشناسی فنی بدنه خودرو است را از مالک خودرو تحویل بگیرید.
 • توصیه ما این است که در خرید خودرو در ترکیه، به عمر خودرو دقت کنید. خودروهای با بیش از ده سال کارکرد را بهتر است خریداری نکنید.
 • در زمان خرید از مالک خودرو، برگه تسویه حساب مالیات و جریمه های خودرو را تحویل بگیرید.
 • مبلغی که باید برای خرید ماشین در ترکیه پرداخت کنید را از حساب بانکی خود به حساب فروشنده انتقال دهید. این نوع انتقال نسبت به پرداخت در محل و به صورت نقدی، بیشتر قابل پیگیری و استناد است.
 • از مراکز معتبر خرید و فروش خودرو، ماشین بخرید
 • توصیه ما این است که خودروهای دیزلی و اتوماتیک خریداری کنید. قیمت این خودروها بالاتر است، اما هم لوکس و زیبا هستند و هم مصرف سوخت بسیار پایینی دارند.
 • ماشین های ساخت ژاپن، فرانسه و آلمان در ترکیه طرفداران زیادی دارند. این یعنی شما راحت می توانید آنها را بفروشید.
 • حتما از اقساطی بودن و میزان بدهی های خودرویی که می خواهید خریداری کنید، اطمینان حاصل کنید. تا زمانی که سند به طور قانونی و به طور کامل به نام شما انتقال نیافته است، از پرداخت هزینه به فروشنده خودداری کنید.
 • بیمه خودرو بعد از خرید بر عهده شما است. در اولین فرصت نسبت به بیمه اقدام کنید.
 • تعویض پلاک خودرو در سایت ترافیک ترکیه و با گرفتن راندوو امکان پذیر است.
 • اگر بخواهید با این خودرو از اتوبان های دارای عوارض عبور کنید، به یک برچسب به نام برچسب اچ جی اس نیاز خواهید داشت که از نزدیکترین مرکز پست در نزدیکی محل زندگیتان قابل پیگیری است.

هزینه خرید ماشین در ترکیه

باورتان می شود که خرید خودرو در ترکیه نسبت به ایران 40 تا 50 درصد ارزان تر تمام می شود. همین الان با شرایط تحریم ها و نرخ دلار، قیمت خودروهای لوکس نجومی شده است. شما در داخل کشور در حالت عادی برای یک خودروی معمولی مانند پراید با کمترین استاندارد، باید حداقل 100 تا 200  میلیون تومان هزینه کنید. در ترکیه حداقل پول لازم برای خرید خودرو 90 هزار لیر است. البته که بسته به اینکه شما چه مدل خودرویی انتخاب می کنید و از کدام کمپانی خرید می کنید، هزینه خودرو نیز متفاوت خواهد بود.

مالیات خرید خودرو در ترکیه برای ایرانیان

یک خبر خوب در این میان می‌توان به خریداران خودرو در ترکیه داد. آن هم این است که افراد خارجی در ترکیه می توانند خودروی خود را از فروشندگان مجاز ماشین خریداری کنند. برای این افراد مالیات ویژه مصرف کننده یا مالیات بر ارزش افزوده وجود ندارد. البته شما باید مالیات بر جاده را به صورت سالانه پرداخت کنید. از دیگر شرایط مهم در این زمینه:

 • تنها شما و اعضای خانواده می توانند از خودرو استفاده کنند. رانندگی افراد دیگر به جریمه منتهی خواهد شد.
 • این نوع خرید ماشین در ترکیه تنها مخصوص اتباع خارجی است. شهروندان ترک نمی توانند این گونه خرید را داشته باشند.
 • اعتبار خودرو شما به اقامت شما بستگی دارد. مثلا شما با ثبت شرکت در ترکیه، اقامت موقت یکساله ترکیه را دریافت می کنید. باید کارت اقامت خود را تمدید کنید، تا بتوانید از خودرو نیز استفاده کنید در غیر این صورت جریمه خواهید شد.
 • تا سه ماه فرصت دارید تا خودروی خریداری شده را در دفتر ثبت ترافیک ترکیه ثبت کنید.

اجاره ماشین در کدام مناطق ترکیه امکان پذیر است؟

اجاره خودرو لوکس در ترکیه

اجاره ماشین در ترکیه در تمام شهرهای آن امکان پذیر است. هر بار که تصمیم به سفر به ترکیه دارید، می توانید پیش از سفر خود، خودروی مد نظرتان را در هر شهری که می خواهید اقامت داشته باشید، رزرو کنید. دولت ترکیه شرایط ماندن و خوشگذرانی را برای توریست های خود بسیار زیاد کرده است. کشوری با شهرهای ساحلی، تاریخی و پر از جاذبه دیدنی که هر کسی حداقل یکبار آرزوی رفتن به آنجا را در سر خواهد داشت. تنها شرایط مهمی برای افراد متقاضی اجاره کردن ماشین در ترکیه وجود دارد. از جمله اینکه باید حداقل سن 21 سال باشد. برای اجاره ماشین های خاص و لوکس نیز حداقل سن 28 سال الزامی است.

شرایط مهم اجاره خودرو در شهرهای مختلف ترکیه

 • باید حداقل دو سال از گواهینامه شما گذشته باشد. و برای کرایه خودروهای بزرگ و لوکس باید سه سال گذشته باشد.
 • کسانی که می خواهند به طور چندنفری خودرو را رزرو کنند بهتر است در قرارداد این را ذکر کنند
 • یک مقدار مشخص برای راندن با خودرو برای شما تعریف می شود، برای همین یا خودرو را به طور نامحدود رزرو کنید. وگرنه برای هر کیلومتری که بیشتر با خودرو رانندگی کنید از شما هزینه مازاد گرفته خواهد شد.
 • مقداری از هزینه را می توانید به طور پیش پرداخت به صاحبان خودرو یا رنت کارها پرداخت کنید
 • آدرس دریافت خودرو، ساعت تحویل گرفتن و تحویل دادن آن باید در داخل قرارداد به طور دقیق ذکر شود. البته تا یک ساعت دیر تحویل دادن خودرو اشکالی ندارد، اما اگر تاخیر شما بیشتر از یک ساعت باشد، باید هزینه اضافی پرداخت کنید.
 • اگر خودرو را اجاره کردید و خواستید درخواست خود را لغو کنید، تا 24 ساعت قبل از تحویل گرفتن خودرو می توانید لغو کردن را اعلام کنید. در این صورت تنها حدود 40 لیر از شما گرفته خواهد شد.
 • شما با اجاره خودرو در ترکیه اجازه خارج شدن از این کشور را ندارید.

عموما زمان تحویل دادن خودرو به شما، مقدار سوخت خودرو کم است. برای همین حتما به اولین پمپ بنزین مراجعه کنید. این را هم بدانید که اگر زمانی که خودرو را تحویل می دهید، داخل آن سوخت باقی مانده باشد، به شما هزینه آن را پرداخت نخواهند کرد.

نحوه اجاره ماشین در ترکیه

برای اجاره خودرو در شهرهای مختلف ترکیه به چند روش می توانید اقدام کنید:

 1. به سایت های آنلاین ارائه دهنده خدمات کرایه ماشین مراجعه کنید.
 2. به طور حضوری به دفاتر اجاره خودرو بروید
 3. از طریق دفاتر معتبر ایرانی که در شهرهای مختلف ترکیه شعبه دارند، اقدام کنید.
 4. مراجعه به دفاتر و باجه های کرایه خودرو در فرودگاهها

در هر صورت شما باید مدارک مورد نیاز اجاره ماشین در ترکیه را با خود به همراه داشته باشید تا قرارداد با شما بسته شود. اهمیت کرایه کردن ماشین در ترکیه از آنجایی ناشی می شود که برخی از شهرهای بزرگ آن مانند استانبول، 1.5 برابر تهران می باشند. گردش و جابجایی زمانی که خودتان راننده هستید، هم لذتش بیشتر است هم بعضا به صرفه تر تمام می شود.

مدارک لازم برای اجاره ماشین در ترکیه

گام اول برای کرایه کردن ماشین در ترکیه این بود که شما شهر مقصد، نوع خودرو و مرکز ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو را مشخص کنید. حال که اینها را مشخص کردید، باید نسبت به تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کنید که در ادامه آورده شده است:

 • داشتن کردیت کارت یا limit card. این کارت باید به نام خودتان باشد. برای پرداخت از این کار استفاده خواهید کرد. البته اگر آن را نداشته باشید هم می توانید به صورت نقدی پرداخت را انجام دهید.
 • به همراه داشتن اصل و کپی از پاسپورت معتبر
 • گواهینامه بین المللی
 • عکس
 • کارت شناسایی متقاضی یا همان کارت کیملیک ترکیه
 • سند اقامت یا آدرس محل ماندن که می تواند آدرس خانه یکی از دوستان، هتل یا مهمانسرا باشد
 • پاسپورت بین المللی متقاضی که به تایید کنسولگری ترکیه در ایران رسیده باشد

هزینه اجاره ماشین در ترکیه

شما به صورت روزانه تا ماهانه می توانید خودرو اجاره کنید. احتمال دارد برای اجاره روزهای طولانی تر به شما تخفیف بدهند. اینجا هم بسته به مدل خودرو، شهری که در آن اجاره می کنید، هزینه اجاره ماشین در ترکیه متفاوت خواهد بود. اما در حالت کلی برای رزرو خودرو به طور روزانه باید حدود 180 تا 250 لیر پرداخت کنید. در صورت تخفیف قیمت ها به 80 تا 100 لیر هم خواهند رسید.

نکات پایانی

خرید و اجاره ماشین در ترکیه برای ایرانیان بعضا راحت تر از خرید داخل کشور است. شما اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، می توانید خرید اقساطی خودرو را انجام دهید. یا اینکه به روش های ذکر شده، خرید خود را انجام دهید. اگر هم قصد سفر و ماندن کوتاه مدت در ترکیه را دارید، اجاره ماشین در ترکیه را به همراه نکات و مدارک مهم به طور کامل به شما گفتیم. هدف ما در یو اف اس همین است، اینکه به راحتی و با هزینه های بسیار مناسب بتوانید خرید خودرو یا خرید خانه در ترکیه را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

4.4/5 - (8 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان:3000 637 555 90+