جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول شهری رویایی ست که البته در نزدیکی ایران هم قرار دارد. چرا از استانبول به عنوان شهری رویایی یاد می‌کنیم؟ وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا، دریایی آرامش بخش و آب و هوایی مطبوع در کنار هم باعث شده است که استانبول شهری خاطره انگیز باشد. اگر شما هم مانند بسیاری از ایرانی‌ها به دنبال لیستی از جاذبه‌های گردشگری استانبول هستید، ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

مکان های دیدنی استانبول

اولین موضوعی که در رابطه با شهر استانبول باید به آن اشاره داشته باشیم، لیستی از جاهای دیدنی این شهر است. سفر کردن یکی از بزرگ ترین لذت ها به حساب می‌آید، شما می‌توانید جاذبه‌های مختلف یک شهر را ببینید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

مسجد ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه استانبول

مگر می‌توان از استانبول یاد کرد، اما حرفی از مسجد ایا صوفیه با آن گند خوش رنگ و آن گلدسته‌ها به میان نیاورد؟ این مسجد در زمان‌های گذشته کلیسا بود، اما بعد از آنکه حکومت عثمانی بر ترکیه حاکم شد و دین اسلام به صورت رسمی در این کشور انتخاب شد، این کلیسا هم به عنوان مسجد استفاده می‌شود.

اما داستان آن گلدسته‌ها هم کمی عجیب است، دو گلدسته بعد از مدتی به گلدسته‌های قبلی اضافه شدند، زیرا بدون آن‌ها مسجد شبیه مسجد النبی شده بود، از این رو حاکم وقت دستور تغییر و اضافه کردن آن‌ها را صادر کرد.

مسجد ایا صوفیه گرچه یکی از جاهای دیدنی استانبول است، اما شاید برای شما جالب باشد که به عنوان نمادی از عرفان در این شهر به حساب می‌آید، البته خاطر نشان می‌کنیم که این مسجد پیوندی میان مسلمانان و مسحیان استانبول به وجود آورده است.

آدرس: استانبول، محله سلطان احمد، میدان ایا صوفیه، مسجد ایا صوفیه

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استانبول

شما هم به دیدن کاخ‌ها و قصرهای دوران باستان علاقه دارید؟ اگر از دیدن چنین کاخ‌هایی لذت می‌برید و به تمدن ترکیه هم علاقه مند هستید، دیدن کاخ توپکاپی را در اولویت سفر خود قرار دهید. از زیبایی‌های این کاخ نمی‌توان گفت و فقط باید با چشم خودتان ببینید.

قدم زدن در دل دیوارهای قدیمی کاخ و دیدن آن چه که بر پادشاهان گذشته است همه ما را به فکر وا می‌دارد، اما در این کاخ شما همراه با فکر کردن لذت هم می‌برید. از زمان آتاتورک تا به حال در این کاخ بر روی عموم مردم باز شده است و شما به سادگی می‌توانید از آن جا دیدن کنید.

آدرس: منطقه فاتح، محله جانکورتران، نزدیک میدان سلطان احمد، جنب پارک گولهانه

مسجد کبود

مسجد کبود استانبول

استانبول شهری ست که مسجدهای بسیاری دارد که هر یک از دیگری زیباتر هستند. در لیست جاذبه‌های گردشگری استانبول نام مسجد کبود هم دیده می‌شود. تصویر گنبدی لاجوردی و شیش گلدسته در کنار آن را در آسمان آبی و کمی ابری استانبول تصور کنید، جز زیبایی در این قاب هیچ چیز دیگری نیست.

مسجد کبود در قرن 17 ساخته شده است، سلطان احمد کسی بود که دستور ساخت این مسجد را داد و به همین دلیل به همین نام هم شناخته می‌شود. احتمالا حدس زده‌اید که علت نام گذاری مسجد آبی استفاده از کاشی‌های آبی و کبود است که منظره‌ای بسیار رویایی را پدید آورده است.

تصور نکنید که بازدید از این مسجد برای مذهبی‌ها لذت بخش است، زیبایی های فضای داخلی و خارجی مسجد به حدی زیاد است که هر کسی را به تماشا وا می‌دارد، اگر قصد سفر به استانبول را دارید، دیدن مسجد کبود را فراموش نکنید!

آدرس: منطقه فاتح، محله سلطان احمد، خیابان ات میدانی، پلاک 70

بازار سرپوشیده استانبول

بازار سرپوشیده استانبول

از دیگر جاذبه‌های گردشگری استانبول می‌توان به این بازار سرپوشیده اشاره کرد. ضرب المثل هم فال است و هم تماشا را شنیده اید؟ دقیقا برای دیدن همین بازار این ضرب المثل به کار برده می‌شود. تصور کنید که در سازه‌ای که از قرن 15 میلادی برجای مانده است، قدم می‌زنید و در همین زمان نیازهای خود را می‌خرید، دیگر از این بهتر چه می‌خواهید؟

با دیدن این بازار شما در دل تاریخ ترکیه قدم می‌زنید. از آن جایی که این بازار سرپوشیده است، شما می‌توانید بر روی سقف‌ها و دیوارها ردی از گذر زمان را تماشا کنید، کاشی‌هایی که در این بنا استفاده شده‌اند به رنگ کبود هستند و در کنار نمای آجری آن تصویری زیبا را به وجود آورده است.

مسلما خرید کردن در چنین فضایی برای شما لذتی وصف ناپذیر دارد، حتی اگر علاقه چندانی هم به خرید نداشته باشید. این بازار همه روزه غیر از روزهای یکشنبه که در ترکیه تعطیل رسمی است، پذیرای شما خواهد بود.

آدرس: منطقه فاتح، به سمت دانشگاه استانبول، نزدیکی مسجد کبود

برج گالاتا

برج گالاتا استانبول

برجی زیبا که از پس روزهای ناملایم به خوبی برآمده و دورانی طولانی را پشت سر گذاشته است. قبل از اینکه در مورد تاریخچه برج گالاتا مطلبی را بیان کنیم، به این سوال پاسخ دهید، شما هم به دیدن غروب آفتاب علاقه دارید؟ اگر پاسخ مثبت است که دیدن برج گالاتا را برای عصر و غروب آفتاب بگذارید، تا یکی از زیباترین غروب های جهان را نظاره گر باشید.

برج گاتالا در بین جاهای دیدنی استانبول جایگاهی خاص دارد، زیرا در این عمر 700 ساله خود اتفاق‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. در ابتدا این برج را به منظور دیده بانی از کشتی ها ساختند، اما بعد از مدتی کاربری آن تغییر کرد.

در بین دیوارهای این برج زندانی ها جا خوش کردند، بله! گاتالا مدتی به عنوان زندان در ترکیه استفاده می‌شد، اما این کاربری هم همیشگی نبود و باز هم از آن به عنوان محلی برای دیده بانی استفاده می‌کردند.

گاتالای 700 ساله تا به حال چندیدن آتش سوزی را پشت سر گذاشته است، پس هنگامی که این برج آجری با 9 طبقه و سقفی مخروطی را تماشا می‌کنید، فراموش نکنید که این برج یادگاری از دوران سختی‌ها ست. اما جاذبه‌های گردشگری استانبول به همین موارد خلاصه نمی‌شود و این لیست همچنان ادامه دارد.

آدرس: استانبول، محله بیاوغلوی

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا استانبول

این آب انبار در زیر زمین یک کلیسا قرار دارد. تصور کنید که زیرزمینی با ستون‌های مرمر رو به روی شماست که در تابستان هم آب و هوایی خنک دارد، قدم زدن در دل این آب انبار برای بسیاری از ما که به تمدن علاقه مند هستیم، لذت بسیاری دارد. معماری این آب انبار مربوط به قرن ششم است و یکی از عجایب استانبول به حساب می‌آید.

شاید برای شما جالب باشد که در بین لیست جاهای دیدنی استانبول این آب انبار بسیار معروف است، یکی از علت‌های این معروف بودن را می‌توان این دانست که در زمان‌های گذشته آب شهر استانبول با همین آب انبار تامین می شده است.

آدرس: منطقه فاتح، محلمه علمدار، خیابان یرباتان، پلاک 3.1

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

دیدن موزه‌ها برای بسیاری از توریست‌ها جذاب است. ساختمان موزه استانبول مربوط به سال 1801 است، یعنی خود ساختمان هم جذابیت فراوانی را برای گردشگران دارد. شما می‌توانید آثاری از تمدن عثمانی و تاریخ گذشته ترکیه را در این موزه مشاهده کنید.

ساختمان ورودی موزه ستون‌های سنگی و بلندی دارد که طرحی زیبا را به وجود آورده و عظمت تاریخ و تمدن گذشته ترکیه را به خوبی به تماشاگر نشان می‌دهد. در این موزه آثاری مروبوط به چندین هزار سال پیش نگهداری می‌شود. لازم به ذکر است که این موضوع به سه بخش کلی تقسیم می‌شود و در هر بخش شما می‌توانید آثار باستانی مختلفی را نظاره گر باشید.

آدرس: محله سلطان احمد، خیابان فاتح، جنب کاخ توپکاپی

کلیسای چورا

کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا از آن جاهای دیدنی استانبول است که شاید کمتر کسی در رابطه با آن شنیده باشد، اما ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که دیدن آن را فراموش نکنید و در برنامه سفر خود بگذارید. این کلیسا در حال حاضر به عنوان موزه شناخته می‌شود و شاید برای شما جالب باشد که تاریخی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است.

این ساختمان در ابتدا به عنوان کلیسا استفاده می‌شد، اما بعد از چندین سال کاربری آن تغییر کرد و از آن به عنوان مسجد مسلمانان استفاده شد، این در حالی است که بعد از چند سال باز هم تغییر کاربری داد و در حال حاضر به عنوان موزه استفاده می‌شود. شما نقاشی‌های منحصر به فردی را در این کلیسا مشاهده خواهید کرد.

آدرس: سه مایلی منطقه شمال غربی سلطان احمد

میدان هیپودروم

میدان هیپودروم استانبول

این میدان در زمان امپراطوری بیزانس به عنوان مجموعه‌ای برای ورزش‌های مختلف استفاده می‌شده است. علاوه بر این برای تاجگذاری و رژه هم از این میدان استفاده می‌کرده اند. البته تصور نکنید که این میدان فضایی خالی است، ساختمانی با سنگ‌های صورتی در آن قرار دارد که باز مانده از دوره امپراطوری بیزانس است.

در ساختمان هیپودروم تصویری از امپراطور تئودوسیوس را می‌بینید که به همراه همسر، پسران خود و دیگران سران حکومتی مشغول تماشای مسابقه‌ای در این میدان هستند. این به تنهایی زیبایی بسیاری دارد و یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول به حساب می‌آید.

آدرس: منطقه فاتح، جوار مسجد ایا صوفیه

بیشتر بخوانید : خرید خانه در استانبول 

بهترین زمان برای سفر به استانبول

بعد از آن که لیستی از جاذبه‌های گردشگری استانبول بیان کردیم، حال این سوال برای بسیاری از مخاطب‌ها پیش می‌آید که بهترین زمان برای سفر به این شهر خاطره انگیز و رویایی چه زمانی است. به طور کلی این موضوع را از دو جنبه مختلف می‌توان بررسی کرد که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

اینکه بهترین زمان سفر را انتخاب کنید، به هدف شما از سفر هم بستگی خواهد داشت، شما برای خرید به شهر استانبول می‌روید، یا برای گردش و تماشای جاهای دیدنی استانبول این شهر را انتخاب کرده‌اید؟ پاسخ به این سوال اهمیت بسیاری برای زمان سفر شما دارد.

اگر به قصد گردش و تماشای جاذبه‌های گردشگری استانبول سفر می‌کنید، پس باید زمانی را انتخاب کنید که از آب و هوای مطبوع این شهر لذت ببرید، به تماشای ساحل بروید و به راحتی بدون نگرانی بابت آب و هوا از مناطق مختلف استانبول دیدن کنید.

استانبول شهری است که آب و هوای معتدلی دارد، یعنی زمستان‌هایش زیاد سرد نیست و در فصل تابستان هم شاهد گرمای طاقت فرسایی نخواهید بود، اما باز هم به شما پیشنهاد می دهیم که برای سفر به این شهر زمستان را انتخاب نکنید، اگر چه سرمای زیادی را تحمل نمی‌کنید، اما بارش برف و باران ممکن است برای شما اذیت کننده باشد.

سفر به استانبول

به طور کلی فصل های پائیز و بهار برای سفر به استانبول بهتر هستند و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که این دو فصل را برای سفر خود انتخاب کنید و از تماشای جاهای دیدنی استانبول لذت ببرید.

البته اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری ماه و فصل مناسب سفر به استانبول را برای شما بیان کنیم، باید بگوییم که اواخر ماه اسفند تا اواسط ماه خرداد بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر هستند.

البته اگر قصد شما برای سفر خرید است، زمان‌های دیگری هم برای شما مناسب است. تقویم کشور ترکیه میلادی است، اما شاید برای شما جالب باشد که کریسمس و سال نو میلادی در این کشور طرفداران زیادی ندارد، اما در مقابل عیدهای فطر و قربان تعطیل رسمی هستند و طرفداران بسیاری دارند.

اگر قصد خرید دارید در این دو عید بزرگ با تخفیف‌های شگفت انگیزی رو به رو خواهید شد. البته خاطر نشان می‌کنیم که در کریسمس و جمعه سیاه هم می‌توانید خریدهای خود را با قیمت کمی انجام دهید.

با توجه به مواردی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، به این نتیجه می‌رسیم که شما با توجه به هدف خود از سفر به استانبول می‌توانید زمان‌های مختلفی را برای این کار انتخاب کنید. به این نکته هم دقت داشته باشید که انتخاب یک زمان مناسب به شما کمک می‌کند که از سفر خود لذت بیشتری ببرید.

به عنوان مثال تصور کنید در زمانی به استانبول سفر می‌کند که هوا سرد است و باران یا برف هم می‌بارد، طبیعتا در چنین زمانی فرصت کافی برای مشاهده جاذبه‌های گردشگری استانبول را نخواهید داشت.

مهم ترین خصوصیات استانبول

بعد از آن که مطالبی را در رابطه با جاهای دیدنی استانبول بیان کردیم و گفتیم که چه زمانی برای سفر به این شهر مناسب است، حال لازم می‌دانیم که اطلاعاتی را در رابطه با خصوصیات مهم استانبول بیان کنیم و پیشنهاد می‌دهیم که همچنان با ما همراه باشید.

غیر از جاذبه‌های گردشگری استانبول شاید برای شما جالب باشد که این شهر ویژگی‌ها و خصوصیاتی خاص دارد که مخصوص به خود اوست و شهر دیگری چنین خصوصیاتی را ندارد، می‌پرسید چه خصوصیاتی؟ در ادامه لیستی از این موارد بیان می‌کنیم.

  • استانبول تنها شهر در جهان است که در دو قاره است. قسمتی از استانبول در قاره آسیا و قسمتی دیگر در قاره اروپا قرار دارد. قسمت اروپایی و آسیایی استانبول به وسیله یک پل معروف به یکدیگر متصل شده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که قسمت آسیایی این شهر مدرن تر و شیک تر است.
  • استانبول پایتخت امپراطوری عثمانی بوده است، اگر چه الآن آنکارا پایتخت ترکیه است، اما از لحاظ تمدن و تاریخ استانبول به عنوان پایتخت به حساب می‌آید.
  • استانبول شهری است که بر روی هفت تپه قرار دارد، شاید بتوان این را هم یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول دانست. همانطور که می‌دانیم استانبول در گذشته و در زمان امپراطوران روم قسطنطنیه نام داشت و در همان زمان بر روی هفت تپه ساخته شد که خصوصیتی خاص و منحصر به فرد به حساب می‌آید.
  • در دوران حکومت عثمانی دستشویی های عمومی بسیاری در شهر ساخته شده بود که مشهور بودند و شهرتی جهانی داشتند، این خصوصیت هنوز هم با شهر استانبول همراه است.
  • استانبول بیشترین جمعیت را در کشور ترکیه دارد، این در حالی ست که این شهر پایتخت نیست و همین موضوع ویژگی مهمی به حساب می‌آید.
  • در مطالب بالا گفتیم که یکی از جاذبه‌های گردشگری استانبول طبیعت زیبای این شهر است، شاید برای شما جالب باشد که خواستگاه لاله‌های هلندی شهر استانبول است، یعنی این گل‌ها از استانبول به کشور هلند راه پیدا کرده‌اند.
  • از دیگر جاهای دیدنی استانبول به بازار بزرگ این شهر اشاره کردیم، این بازار قدیمی ترین و البته بزرگ ترین بازار جهان به حساب می‌آید که به تنهایی ویژگی بسیار مهمی برای این شهر است.
  • معمولا به ندرت در شهرهای ساحلی شاهد بارش برف هستیم، این در حالی ست که در استانبول تقریبا هر ساله برف می‌بارد و این موضوع هم به خودی خود ویژگی خاصی به حساب می‌آید.
  • سومین متروی جهان در شهر استانبول راه اندازی شد و در حال حاضر شاهد این هستیم که متروی این شهر سومین مترو از لحاظ قدمت در جهان به شمار می‌آید.

در مطالب بالا اطلاعاتی کلی را در رابطه با جاذبه‌های گردشگری استانبول بیان کرده‌ایم، اگر شما هم به دنبال جاهای دیدنی این شهر هستید، به سادگی با لیست بالا می‌توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. فراموش نکنید که استانبول شهری رویایی ست که برای هر مسافری با هر سلیقه ای جاذبه ای خاص دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان:3000 637 555 90+