آب و هوای ترکیه

وضعیت آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه و شرایط جوی آن در بخش‌های مختلف کشور متفاوت است. چرا که اگر شرایط اقلیمی، وضعیت پستی بلندی و مجاورت با آبها را در نظر بگیریم، ترکیه کشوری محاط در کوه و دریاها است. همجواری با دریای اژه و دریای مدیترانه، بافت ساحلی بسیار زیبایی به شهرهای مختلف ترکیه داده است. همانطور که همه ما آب و هوای استانبول را آب‌وهوایی بارانی و ساحلی می‌دانیم. در همان حال، آب و هوای دیگر بخش‌های ترکیه بخصوص بخش‌های شرقی، کوهستانی و برفی است. عوامل زیادی در شرایط جوی ترکیه موثر هستند. بیشترین بارش در ترکیه مربوط به بخش‌های ساحلی است. به‌طوریکه بخش شرقی ساحل دریای سیاه بیشترین میزان بارش سالیانه در ترکیه را به خود اختصاص داده است. دانستن وضعیت جوی و آب و هوای شهرهای ترکیه، یکی از مواردی است که پیش از مهاجرت یا سفر به این کشور باید چک کرد.

تشابه وضعیت آب و هوایی ایران و ترکیه در برخی از شهرهای آن سبب شده است که سازگاری مهاجرین به آنجا بیشتر شود. در غیر این صورت، مقداری زمان باید بگذرد تا بتوانید با شرایط جدید آب و هوایی ترکیه، سازگار شوید. از طرفی برای سفر کردن به ترکیه، فصول گردشگری خاصی وجود دارد. بهترین زمان برای سفر به ترکیه ماه‌های فروردین و اردیبهشت است. از طرفی پاییز نیز شرایط آب و هوایی مساعدی در شهرهای توریستی ترکیه برقرار است. در حالت کلی می‌توان وضعیت آب و هوای ترکیه را در مناطق مختلف آن به شیوه زیر بیان کرد:

 • مناطق ساحلی: زمستان‌های سرد و تابستان‌های نسبتا گرم و خشک، بارش باران 580 تا 1300 میلی لیتر سالیانه
 • مناطق مرکزی ترکیه: آب و هوای قاره‌ای و چهارفصل
 • مناطق کوهستانی شرق ترکیه: درجه حرارت 30- تا 40- درجه سانتیگراد، ریزش شدید برف و برفی بودن هوا به مدت 120 روز از سال، تابستان‌های داغ و خیلی خشک به همراه زمستان‌های سرد با بارش جوی زیاد
 • مناطق غرب ترکیه: تابستان‌های گرم و خشک، ماکزیمم درجه حرارت هوا: 30 درجه سانتیگراد و حداقل درجه حرارت در زمستان‌ها: 1- درجه سانتی‌گراد.

آب و هوای ترکیه در بهار

آب و هوای ترکیه در بهار

حتما شما نیز بارها شنیده‌اید که ترکیه در فصل بهار، دیدنی‌ترین طبیعت و بهترین آب و هوا را دارد. درست هم همین است. آب و هوای ترکیه در بهار، خنک با بارش کم است. شروع بهار از ماه مارس (march) تا پایان ماه می (may) می‌باشد. ماه چهارم میلادی یعنی آپریل (April)، آب و هوای ترکیه را در خنک‌ترین و دیدنی‌ترین حالت خود می‌بینیم. از اول این فصل یعنی از ماه مارس تا ماه می، شواهد تغییر درجه حرارت از کم به زیاد هستیم. به طوریکه برای شهر استانبول در سه ماه اول بهار، میانگین دما 7، 12 و 16 درجه سانتی‌گراد است. همین دماها برای هر زیبای آنتالیا، 13، 16 و 20 درجه و برای آنکارا که پایتخت ترکیه است 5، 11 و 16 درجه است.

آمدن بهار در ترکیه با گل‌های زیبای لاله و درخت ارغوان همراه است. همین‌طور که گل‌های لاله به زیبایی زمین را فرش کردند، کم کم سرو کله‌ی بهار پیدا می‌شود و روزهای مه‌آلود، خنک و شب‌های خنک‌تر را به همراه خواهد داشت. علاوه بر آب و هوای خوب بهار در ترکیه، بسیاری از فستیول‌ها، کنتسرت‌ها و رویدادهای تفریحی دیگر نیز در این فصل در شهرهای مختلف آن برگزار می‌شود که خود دلیل دیگری بر جذاب بودن آب و هوای ترکیه در بهار است. اگر در بهار به ترکیه سفر کردید، می‌توانید با خرید یا اجاره ماشین در ترکیه، گشت و گذاری جذاب در شهرهای مختلف استانبول، آنتالیا، ازمیر، بسفر و … داشته باشید.

آب و هوای ترکیه در تابستان

آب و هوای ترکیه در فصل تابستان

مانند داخل کشور خودمان، فصل تابستان در ترکیه نیز آب‌وهوایی گرم و خشک دارد. در این فصل نیز گردشگران و توریست‌های زیادی به ترکیه می‌روند. البته مقاصد توریستی خوش آب و هوای ترکیه در تابستان، مناطق ساحلی و شهرهای ساحلی مانند استانبول، آنتالیا، آنالیا و … می‌باشد. تابستان در ترکیه از ماه جون (June) شروع می‌شود و تا پایان آگوست (August) ادامه دارد. دمای هوای ترکیه در این ماهها نسبت به فصل بهار، بیشتر است. به طوریکه برای سه شهر مهم توریستی استانبول و آنکارا و استانبول، میانگین دمای سه ماه تابستان به شرح زیر است:

 • میانگین دمای سه ماه اول تابستان استانبول: 21، 23، 23
 • میانگین دمای سه ماه اول تابستان آنکارا: 20، 23، 23
 • میانگین دمای سه ماه اول تابستان آنتالیا: 26، 29، 29

از دیگر ویژگی‌های فصل تابستان در ترکیه، طولانی شدن روزها، رسیدن بارش به کمترین میزان در سال و رواج ورزش‌های آبی است. در تابستان نیز توریست‌های زیادی که مشکلی با وضعیت آب و هوایی ترکیه ندارند، راهی این کشور می‌شوند. از طرفی به دلیل توریست پذیر نبودن تابستان، قیمت بلیط هواپیما، رزرو هتل و رستوران‌ها نیز کمتر خواهد بود. شب‌های تابستان در ترکیه، قابل تحمل‌تر از روزهای آن است.

آب و هوای ترکیه در پاییز

آب و هوای ترکیه در فصل پاییز

آب و هوای پاییزی ترکیه شما را غرق زیبایی‌های متفاوتی خواهد ساخت که در شهرهای مختلف این کشور برپا است. شروع بهار در ترکیه از اول سپتامبر تا پایان نوامبر می‌باشد. همانند داخل کشور خودمان، شاهد کوتاه شدن روزها و بلندتر شدن شب‌ها در پاییز خواهیم بود. دیگر خبری از دمای بالای هوا در تابستان نیست. در کنار بهار، پاییز از فصول گردشگرپذیر در ترکیه است. آب‌وهوای ترکیه در پاییز خنک، رویایی، با بارش ملایم است. آب و هوای ترکیه در پاییز معتدل می‌شود. هرچه به ماههای پایانی پاییز نزدیک شویم، رطوبت هوا بیشتر شده و دمای هوا کاهش می‌یابد تا اینکه فصل سرد و برفی زمستان شویم. میانگین دمای هوای سه ماه اول پاییز در ترکیه در شهرهای مشهور آن در ادامه آورده شده است:

 • استانبول: 20، 16، 12
 • آنکارا: 18، 13، 8
 • آنتالیا: 25، 20، 15

حتما شما هم شنیده‌اید که تهران و استانبول در پاییز شبیه به هم می‌شوند. آب و هوایی مطبوع در کنار زمان مناسب برای تفریح و گشت و گذار که روز و شبش فرقی با هم ندارد.

آب و هوای ترکیه در زمستان

آب و هوای ترکیه در زمستان

ورزش‌های برفی از جمله اسکی در این فصل در ترکیه بسیار باب می‌شود. زمستان‌های ترکیه نیز با کاهش دمای هوا و بارش باران و برف همراه است. این سردی هوا در بخش‌های کوهستانی و شرقی آن بیشتر است. شروع زمستان در ترکیه از ماه دسامبر (December) است و تا پایان فوریه (February) یعنی دومین ماه میلادی طول می‌کشد. آب و هوای ترکیه در زمستان سرد و خشک است و هرچه به نواحی جنوبی ترکیه نزدیک‌تر شویم از مقدار این سرما کاسته می‌شود. در شهرهای مهم این کشور، میانگین دمای هوا در سه ماه اول زمستان با کاهش تا ماه دوم و افزایش تا ماه سوم همراه است.

 • میانگین دمای هوا در سه ماه زمستان در استانبول: 8، 5، 6
 • میانگین دمای هوا در سه ماه زمستان در آنکارا: 2، 0، 1
 • میانگین دمای هوا در سه ماه زمستان در آنتالیا: 12، 10، 11

بهترین زمان سفر به ترکیه

آب و هوای مدیترانه‌ای ترکیه برای تمام گردشگران، جذابیت‌های خاص خود را دارد. اینکه در شمال و غرب این کشور آب و هوای اقیانوسی، در جنوب آن معتدل مدیترانه‌ای و در شرق و شمال شرق آن، آب و هوای کوهستانی حاکم  است، خود تنوعی جذاب ایجاد کرده است. همانند داخل کشور خودمان که در زمستان سرد مناطق غربی می‌توان به بخش‌های جنوبی و شرقی کشور سفر کرد، در ترکیه نیز حالتی مشابه داریم. برای سفر به ترکیه دو ماه اول بهار و دو ماه اول پاییز، بهترین زمان سفر از نظر مساعد بودن آب و هوای ترکیه است. شما اگر در فصل‌های گرم مانند ماه پایانی بهار و تابستان به ترکیه سفر می‌کنید، به بخش‌های ساحلی و بخش‌های شمالی کشور بروید. اگر هم از علاقمندان ورزش‌های زمستانی هستید، در فصل سرد، هیجان‌های متفاوتی را در اینجا تجربه خواهید کرد.

بهترین مناطق و شهرهای خوش آب و هوای ترکیه

شهرهای خوش آب و هوای ترکیه

بسیاری از افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در ترکیه هستند، شهرهای خوش آب و هوای آن مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا را انتخاب می‌کنند. قطعا عوامل جوی و شرایط اقلیمی ترکیه در جذب جمعیت به آن تاثیر زیادی دارد. ما در این بخش تعدادی از بهترین و خوش آب و هواترین شهرهای ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • آب و هوای استانبول: پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه و دومین کلان‌شهر خاورمیانه پس از قاهره است. این شهر را یادگار امپراطوری بزرگ روم سپس عثمانی می‌دانند. آب و هوای استانبول در هر چهار فصل جذاب و دیدنی است. 22 منطقه مختلف در دو بخش آسیایی و استانبولی استانبول پراکنده هستند و البته وضعیت جوی تا حدودی در بخش‌های متفاوت استانبول با هم فرق دارد. در تابستان‌ها که هوا گرم و معتدل است، بخش‌های نزدیک ساحل به دلیل رطوبت هوا و وزش نسیم از دریا به ساحل، خنک‌تر از دیگر بخش‌ها است. و اما در زمستان‌ها شاهد افت دما در استانبول و بارش برف و باران در این شهر هستیم. میانگین دمای هوا در استانبول در زمستان به 8 درجه سانتیگراد می‌رسد. بهترین زمان برای سفر به استانبول، دو ماه دوم بهار و سه ماه پاییز می‌باشد.
 • آب و هوای آنکارا: آب و هوای پایتخت ترکیه چگونه است؟ شاید بیشترین تطابق میان آب وهوای ایران و ترکیه را بتوان به شهر آنکارا نسبت داد. تابستان‌های گرم بدون بارش، بهار معتدل و خنک، پاییز با شرایط جوی نسبتا پایدار و زمستان‌های سرد از ویژگی‌های آب و هوایی آنکارا است. بهترین زمان سفر به این شهر، ماههای شهریور، مهر و آبان بعلاوه ماههای فصل بهار است. البته که در تابستان و زمستان نیز فرصت خوبی برای تفریح‌های آبی و برفی است. برای همین این کاملا به شما بستگی دارد که آیا می‌توانید خود را با گرمای تابستان و سرمای زمستان آنکارا وفق دهید؟
 • آب و هوای ازمیر: شاید بهتر باشد اولین جمله را به آب و هوای تمیز و پاک ازمیر اختصاص دهیم. اینجا سومین شهر بزرگ ترکیه و پاک‌ترین آن نیز می‌باشد. ترافیک کم به همراه پوشش سبز گیاهی آن از دیگر ویژگی‌های شهر ازمیر است. در فصل بهار شاهد بهترین حالت آب و هوای خنک با باریدن باران هستیم. اما در تابستان، آب و هوای ازمیر، گرم، داغ و خشک خواهد شد. میزان بارندگی در ازمیر در ماههای آبان تا فروردین زیاد است و در کل می‌توان گفت که این شهر آب و هوای مدیترانه‌ای دارد.
 • آب و هوای آنتالیا: 82 درصد روزهای این شهر، آب و هوای آفتابی دارد. آنتالیا یک شهر ساحلی است که آن را با درختان نخل و لنگرگاه‌های متعدد می‌شناسند. قرارگیری آن در منطقه جنوب غربی ترکیه سبب شده است که خبری از سرمای زمستان در بخش‌های شمالی و شرقی ترکیه در اینجا نباشد. در تابستان‌ها، دمای هوا در آنتالیا به 35 و 45 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. ورزش‌های آبی، اقامت در هتل‌های کنار دریا و تفریح‌های تابستانی، این شهر را نزد گردشگران، محبوب و جذاب ساخته است.
 • آب و هوای بدروم: از دیگر شهرهای حاشیه جنوب غربی ترکیه، شهر بدروم است. بهترین وضعیت آب و هوایی این شهر در فصل زمستان است. تابستان های گرم با میانگین دمای هوا 31 تا 34 درجه سانتی‌گراد از دیگر ویژگی‌های جوی شهر بدروم است.

نکات پایانی

با هر هدفی که به ترکیه بروید، باید از قبل با شرایط آب و هوایی ترکیه آشنایی داشته باشید. تمام افرادی که تقاضای کار در ترکیه را پر می‌کنند؛ باید بدانند که در فصول مختلف، شهر محل کار آنها چه آب و هوایی خواهد داشت. از طرفی یکی از آیتم‌های مهم سفر و گردش در ترکیه، وضعیت جوی و آب و هوای آن است. برای همین ما در این مقال هرآنچه در مورد آب و هوای ترکیه در فصل‌های مختلف نیاز بود را به همراه بهترین زمان برای سفر به این کشور و شهرهای خوش آب و هوای را به شما گفتیم. سوالات خود را حتما با کارشناسان ما در مشاور املاک یو اف اس درمیان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان:3000 637 555 90+