اخذ شهروندی ترکیه و معرفی روش های آن

اخذ شهروندی ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه برای بسیاری از افراد مهم می باشد ، برای دریافت شهروندی ترکیه چه شرایطی باید داشته باشیم؟ چگونه اقامت ترکیه را بگیریم؟ مزایای شهروندی ترکیه چیست؟ چطور تبعه ترکیه شویم؟ امروز قصد داریم در این مقاله به تمامی این موارد اشاره کنیم و راهکار های آن را نیز به شما بگوییم.

اخذ شهروندی ترکیه حقی است که به تبعه خارجی این اجازه را می دهد که حق شهروندی ترکیه را بگیرد و پاسپورت این کشور را دریافت کند و به صورت دائم در ترکیه زندگی کند و همانند تمام مردم این کشور از حق شهروندی ترکیه به صورت مساوی بهره ببرد.

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می توان حق شهروندی ترکیه را دریافت کرد؟

به طور کلی اتباع خارجی می توانند از سه طریق حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند:

 1. اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک
 2. اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترکیه
 3. اخذ شهروندی با سرمایه گذاری

در ادامه مطلب تمام این راه ها برای شما تشریح خواهم کرد.

مشاوره خرید ملک

1- اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

براساس قانونی که در سال 2018 دولت ترکیه تصویب کرد مقرر شد هر فرد خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه به صورت قانونی و به ارزش 250 هزار دلار کند می تواند کمتر از سه ماه حق شهروندی ترکیه، پاسپورت ترکیه و کارت اقامت ترکیه را به صورت دائم ، شماره مالیاتی و حق تحصیل رایگان برای فرزندان خود را از دولت این کشور دریافت کند.

فرقی نمی کند که شما در کدام شهر ترکیه اقدام به خرید ملک کنید. اما با توجه به آمار ، ایرانیان بیشتر تمایل به خرید ملک در استانبول و خرید ملک در ازمیر را دارند

شرایط اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک:

برای خرید ملک در این کشور باید از طریق اداره ثبت اسناد و املاک ترکیه ملک خریداری شده را ثبت رسمی کنید و پس از پرداخت مبلغ 2500 یورو به عنوان پیش پرداخت خرید ملک در حضور مامور اداره ثبت و اسناد و مترجم رسمی سند مالکیت را امضا کنید و سپس بتوانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کنید.

2- اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

 

دریافت شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

 

یکی دیگر از راه های که می توان حق شهروندی ترکیه را اخذ کرد این است که با یک شهروند اهل ترکیه ازدواج کنید.

افزایش آمار ازدواج اتباع خارجی با شهروندان ترکیه به قصد دریافت حق شهروندی ترکیه سبب شد تا دولت ترکیه شرایط سخت تری درمورد ازدواج اتباع خارجی با شهروندان ترکیه وضع کند.

در ادامه بهتر است تا شرایط دریافت شهروندی ترکیه را از طریق ازدواج با دقت مطالعه کنید تا با مشکلی روبرو نشوید.

شرایط اخذ شهروندی ترکیه با ازدواج

ازدواج اتباع خارجی با شهروند ترکیه باید واقعی و رسمی باشد، این یکی از شرایط مهم در جهت اخذ و دریافت شهروندی ترکیه از این طریق اعلام شده است چنانچه مشخص شود ازدواج صوری بوده است، در خواست حق شهروندی ترکیه لغو می شود.

برای اخذ شهروندی ترکیه باید با افرادی ازدواج کنید که ملیت ترک داشته باشند ،چنانچه با فردی ازدواج کنید که پناهنده ترکیه باشد درخواست شهروندی شما لغو می شود.

سن ازدواج در ترکیه 18 سال است اگر با فردی که کمتر از 18 سال سن داشته باشد بدون رضایت والدینش ازدواج کنید ، نمی توانید از این طریق درخواست اخذ شهروندی ترکیه را داشته باشید.

 

زمان اخذ شهروندی ترکیه برای کسی که با شهروند ترکیه ازدواج کند بین 5 تا 8 سال است. در طول این زمان نمی توان شهروند ترکیه شد و متقاضی فقط می تواند کارت اقامت ترکیه را به صورت موقت دریافت کند و پس از پایان مهلت کارت باید از ترکیه خارج شود.

در طول این پنج سال اگر ماموران اداره مهاجرت ترکیه متوجه صوری بودن ازدواج شوند درخواست اخذ شهروندی ترکیه لغو خواهد شد، همچنین اگر این زوج در طول این 5 سال طلاق بگیرند نمی توانند حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

اکنون که با شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج آشنا شدید و قصد دارید از این طریق درخواست اخذ شهروندی ترکیه به این کشور بدهید لازم است مدارکی را جهت ازدواج با شهروند ترکیه آماده کنید.

مدارک لازم برای هر کدام از زوجین

 1. شش قطعه عکس هر کدام از زوجین
 2. گواهی تایئد سلامت زوجین
 3. گواهی و مهر تائیدیه مجرد بودن هر یک از زوجین از کنسولگری کشورشان
 4. گواهی تولد هر یک از زوجین(شناسنامه ایرانی)
 5. چنانچه هر یک از زوجین قبلا ازدواج کرده باشد باید 300 روز از زمان طلاق وی سپری شده باشد.

یکی از مهمترین شرایطی که لازم است فرد خواهان اخذ شهروندی ترکیه داشته باشد، این است که سفارتخانه و یا کنسولگری تائیدیه مجرد بودن وی را برای ترکیه صادر کند.

3-شرایط اخذ شهروندی در ترکیه با سرمایه گذاری

دریافت و اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 

یکی دیگر از راه های اخذ شهروندی ترکیه این است که شما در این کشور سرمایه گذاری کنید ، طبق اعلام دولت ترکیه سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق سپرده گذاری، ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری در شرکت و ارگان های دولتی درخواست گرفتن شهروندی ترکیه داده و کارت اقامت ترکیه را به صورت دائم دریافت کنند.

طبق اعلام دولت ترکیه چنانچه فرد خارجی مبلغی به ارزش 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه به عنوان سپرده واریز کند و به مدت سه سال این مبلغ را برداشت نکند می تواند حق شهروندی ترکیه را دریافت کند و از مزایای کارت اقامت ترکیه و پاسپورت این کشور بهره مند شوند.

نکته مهمی که در خصوص سپرده گذاری در بانک های این کشور وجود دارد این است که شما نمی توانید تا سه سال مبلغ سپرده را برداشت کنید در غیر اینصورت نمی توانید درخواست حق شهروندی ترکیه را اخذ کنید و کارت اقامت ترکیه را دریافت کنید.

مزایای شهروندی ترکیه چیست؟

یکی از مهمترین مزایای حق شهروندی ترکیه این است که شما می توانید برای با دریافت اخذ شهروندی ترکیه برای تمام اعضای خانواده، کارت اقامت دریافت کرده و علاوه بر این می توانید پاسپورت این کشور را برای خود و اعضای خانواده دریافت کنید.

در حال حاضر دانشگاه های ترکیه جزو 17 دانشگاه برتر در آسیا هستند و شما در صورتی که حق شهروندی ترکیه را داشته باشید می توانید در بهترین دانشگاه های این کشور تحصیل کنید، همچنین فرزندان شما می توانند در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کنند.

با داشتن امتیاز کارت اقامت دائم ترکیه می توانید به 107 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید زیرا که پاسپورت ترکیه جزو 40 پاسپورت برتر و معتبر دنیا است.

با توجه به امکان پیوستن کشور ترکیه به اتحادیه اروپا و شینگن در آینده نزدیک و دسترسی بدون ویزا به ۲۶ کشور حوزه شنگن می توان گفت که اخذ شهروندی ترکیه و پاسپورت آن یک فرصت طلایی برای کسانی است که قصد مهاجرت به کشورهای حوزه شنگن را دارند.

با اخذ شهروندی ترکیه می توان با برندها و شرکت‌های برتر و بین المللی همکاری و تعامل داشت و فعالیت های تجاری با برترین شرکت های تجاری آسیا را آغاز کرد.

بهره مندی از امکانات خدمات درمانی رایگان دولتی و استفاده از حق بازنشستگی یکی دیگر از مزایای شهروندی ترکیه بوده که بسیار حائز اهمیت است.

چنانچه حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید نیازی به اقامت اجباری در خاک ترکیه ندارید و می توانید در صورت تمایل به این کشور سفر کنید.

با توجه به اینکه فرایند اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانی ها بسیار راحت تر و کم هزینه تر از سایر کشورها است و علاوه بر این بدون اخذ ویزا می توان به این کشور سفر کرد می توان گفت این موضوع مهمترین مزایای شهروندی ترکیه است.

تجارت آزاد با شرکت های تجاری در سراسر جهان و امکان افتتاح حساب در بانک های بین المللی یکی دیگر از مزایای شهروندی ترکیه است.

شرایط اخذ اقامت ترکیه چیست؟

شرایط اخذ اقامت ترکیه

 

کارت اقامت ترکیه برای اتباع خارجی به مدت معین صادر می شود، به این معنی که تبعه خارجی می تواند درمدت زمان درج شده در کارت اقامت ساکن ترکیه باشد ولی نمی تواند همانند سایر شهروندان از حق شهروندی ترکیه استفاده کند.

تمام ایرانی ها می توانند بدون داشتن ویزا به مدت سه ماه ساکن ترکیه باشند و کارت اقامت ترکیه دریافت کنند بعد از اتمام این مدت باید اقدام به ترک این کشور کنند.

سه نوع کارت اقامت ترکیه برای اتباع ایرانی در ترکیه صادر می شود که شامل، کارت اقامت توریستی ترکیه، کارت اقامت تحصیلی و کارت اقامت کار تقسیم بندی می شوند.

 اقامت ترکیه با اجاره ملک

اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه

به طور معمول می توان به سه روش اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق کار و اقامت از طریق تابعیت کارت اقامت ترکیه را دریافت کرد.

تمام ایرانی ها هنگام سفر به ترکیه می توانند سه ماه در ترکیه بدون ویزا اقامت داشته و در این مدت کارت اقامت توریستی به آنها تعلق می گیردچنانچه فردی بخواهد بیشتر از این مدت در ترکیه ساکن شود می تواند جهت تمدید کارت اقامت ترکیه به اداره مهاجرت این کشو مراجعه کند و درخواست تمدید کارت اقامت دهد.

اجاره ملک در ترکیه یکی دیگر از روش های است که توسط آن می توان کارت اقامت ترکیه را دریافت کرد شرایط دریافت کارت اقامت به این صورت است که شما می توانید ملکی در یکی از شهرهای ترکیه اجاره کنید و  دریافت کارت اقامت ترکیه درخواست کنید.

اداره مهاجرت ترکیه برای شما کارت اقامت موقت به مدت شش ماه و یا دو سال را صادر خواهد کرد چنانچه بتوانید مدت زمان قرارداد ملک را تمدید می توانید بعد از پنج سال کارت اقامت ترکیه به صورت دائمی را دریافت کنید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه

 1. پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن
 2. فیش واریزی به مبلغ تعیین شده به حساب اداره مهاجرت ترکیه
 3. بیمه سلامت یک ساله فرد متقاضی
 4. ارائه قرارداد رسمی اجاره نامه یکساله به اداره مهاجرت
 5. برگه تائیدیه اجاره نامه توسط دفترخانه رسمی

پس ازارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت می توان کارت اقامت ترکیه شش ماه و یا دوساله را از این کشور دریافت کرد پس از اتمام مهلت کارت اقامت می توانید با تمدید قرارداد اجاره نامه کارت اقامت ترکیه را تمدید کنید.

یکی دیگر از شرایط اخذ اقامت ترکیه این است که مدت قرارداد اجاره نامه را تمدید کنید و در صورتی به مدت 5 سال در یکی از خانه های این کشور مستاجر باشید می توانید کارت اقامت ترکیه به صورت دائمی دریافت کنید.

نکته مهم

در صورتی که خانه ای در ترکیه اجاره کنید فقط می توانید کارت اقامت ترکیه را به صورت موقت دریافت کنید و چنانچه در سال بیش از 180 روز در خارج از ترکیه زنذگی کنید کارت اقامت ترکیه برای شما باطل می شود پس گول افراد سودجو را نخورید که ادعا دارند می توان با اجاره ملکی در این کشور حق شهروندی ترکیه را دریافت کرد.

دریافت اقامت ترکیه با تحصیل

 

 

از زمانی که ترکیه جزو اعضای پلتفرم های تحصیلی مرتبط بین المللی شناخته شد ،مقرر کردند تمام دانشجویان دانشگاه های ترکیه که می خواهند در سایر دانشگاه های کشورهای جهان تحصیل کنند ،  مدارک تحصیلی آنها بدون نیاز به معادل سازی در کشورهای اروپایی و آمریکایی قابل شناسایی خواهد بود.

چطور اقامت تحصیلی ترکیه بگیرم؟

اگر متقاضی تحصیل در ترکیه هستید می توانید با گذراندن دوره زبان تومر و ثبت نام در موسسات آموزشی و یا دانشگاه های دولتی ترکیه برای مدت یک سال کارت اقامت ترکیه را دریافت کنید.

کارت اقامت برای شما یکساله صادر می شود و کسانی که متقاضی دریافت کارت اقامت ترکیه هستند می توانند با تمدید کارت اقامت بعد از گذشت پنج سال می توانید کارت اقامت ترکیه را به صورت دائمی دریافت کنید.

طبق قانون ترکیه دانشجویان بین المللی ترکیه پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های این کشور می توانند کارت اقامت ترکیه  را جهت جستجو در بازار کار این کشور تمدید کنند و در صورتی که در جایی مشغول به کار شوند نیز می توانند مجددا از اداره مهاجرت این کشور درخواست دریافت کارت اقامت ترکیه را کنند.

پس در واقع می توان گفت کارت اقامت ترکیه به صورت موقت یعنی اینکه تبعه خارجی حق دارد به مدت معینی در ترکیه زندگی کند و بعد از اتمام تاریخ کارت اقامت باید خاک این کشور را ترک کند.

شرایط دریافت کارت اقامت  ترکیه از طریق کار

 

یکی دیگر از روش های که می توان کارت اقامت ترکیه را دریافت کرد این است که مجوز کار در این کشور را دریافت کنیم، چنانچه دارای صلاحیت و مهارت کافی باشید می توانید مجوز کار را به راحتی دریافت کنید.

برای دریافت کارت اقامت باید به اداره مهاجرت ترکیه مهاجرت کنید و پس از ارائه پاسپورت، فرم درخواست کار، یک قطعه عکس، شماره شناسنامه خارجی و مدرک تحصیلی اقدام به دریافت کارت اقامت می کنید.

کارت اقامت ترکیه برای کار یکساله صادر می شود شما می توانید برای ادامه اقامت در ترکیه درخواست دهید و کارت اقامت را شش سال تمدید کنید.

چطور اقامت دائمی ترکیه را بگیریم؟

چنانچه قصد دارید کارت اقامت ترکیه را به صورت دائم دریافت کنید باید به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنید و پس از طی مراحل قانونی دریافت کات اقامت ترکیه را درخواست کنید.

کارت اقامت ترکیه به صورت دائم زمانی به شما تعلق می گیرد که پنج تا هشت سال از زمان اخذ اقامت گذشته باشد و دولت ترکیه اطمینان حاصل کنند که وجود متقاضی خطری برای امنیت این کشور ندارد.

برای اینکه بتوانید این کار را در ساده ترین حالت خود انجام دهید نیاز است تا با یکسری از قوانین مهاجرت به ترکیه آشنا باشید. برای اینکار بهتر است با مشاوران ما تماس گرفته تا آنها راهنمایی های لازم را برای شما داشته باشند.

تفاوت اخذ شهروندی ترکیه با دریافت کارت اقامت ترکیه

دریافت اقامت ترکیه به صورت موقت دائم به این معنا است که فرد خارجی فقط می تواند به مدت معین و یا دائم ساکن این کشور باشد ولی نمی تواند از حق شهروندی ترکیه بهره مند شود و پاسپوت این کشور را داشته باشد.

اما اخذ شهروندی ترکیه به فرد متقاضی این امکان را می دهد علاوه بر اینکه می تواند کارت اقامت ترکیه به صورت دائم را دریافت کند می تواند پاسپورت این کشور را دریافت کند و از حق شهروندی به صورت مساوی برخوردار شود.

یکی دیگر از روش های که می توان کارت اقامت ترکیه را دریافت کرد این است که تبعه ترکیه شویم. در ادامه می خواهیم به شما بگوییم که چگونه می توانید تبعه کشور ترکیه را دریافت کنید.

آیا می توان تبعه ترکیه شد؟

 

قبل از پاسخ به این سوال قصد دارم به معنی و مفهوم تابعیت و اتباع اشاره کنم، به طور کلی تابعیت در حقوق بین الملل تعاریف متعددی دارد ولی به زبان ساده می توان گفت که دولت ها با متمایز کردن افراد ساکن در کشورشان از سایر ملت ها ، آنان را متعلق به خود می دانند و به آنان لقب اتباع می دهند و با دادن حقوق معین و یکسان به آنان، آنها را مجاب به رعایت قوانین حکومت خود می کنند.

علی رغم تبلیغات دروغین افراد سودجو در خصوص تابعیت ترکیه برای اتباع خارجی باید گفت که تابعیت ترکیه به راحتی امکان پذیر نیست و اتباع بیگانه نمی توانند صرفا با به دنیا آوردن فرزندان خود تبعه ترکیه شوند و حق شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

قانون تابعیت ترکیه از سیستم خون پیروی می کند، یعنی اگر پدر یا مادر نوزاد شهروند ترکیه باشند گ، نوزاد می تواند تبعه ترکیه شود پس باید آگاه باشید نمی توان با سفر به ترکیه و به دنیا آوردن فرزندتان در این کشور تبعه ترکیه شوید.

شرایط تبعه شدن ترکیه

شما زمانی می توانید تبعه ترکیه شوید که یکی از والدین شما شهروند ترکیه باشد و همچنین در صورتی می توانید برای فزندتان حق تابعیت ترکیه را بگیرید که با شهروند ترکیه ازدواج کنید و در این صورت است که فرزند شما تبعه ترکیه شود.

یکی دیگر از شرایط تبعه شدن ترکیه این است که از طریق خرید ملک در این کشور اقدام کنید این موضوع علاوه براینکه سبب می شود شما تبعه ترکیه شوید می تواند به شما حق شهروندی ترکیه بدهد.

آیا می توان همزمان تبعه دو کشور ایران و ترکیه شد؟

مطابق اصل 41 قانون اساسی هیچ فرد ایرانی نمی تواند دو تابعیتی باشد و اگر فردی قصد داشت تبعه کشوری دیگر شود، تابعیت ایرانی از وی سلب می شود. پس در واقع تابعیت مضاعف در ایران امکان پذیر نیست.

البته طبق ماده قانون ۹۸۸ قانون مدنی ایران در خصوص ترک تابعیت فرد متقاضی نیز سخت گیری های به عمل آمده و شرایط خاصی برای ترک تابعیت ایران برای متقاضیان احراز شده است.

شرایط ترک تابعیت در ایران:

 • گذراندن خدمت سربازی (اگر آقا باشد)
 • داشتن حداقل 25 سال سن
 •  ترک خاک ایران ظرف سه ماه
 •  تائید هیات وزرای کشور جهت خروج فرد از تابعیت ایران
 • انتقال تمام اموال غیرمنقول فرد متقاضی

ترکیه برخلاف ایران تابعیت مضاعف و دوگانه را پذیرفته و بنا بر ماده 44 قانون شهروندی ترکیه چنانچه شهروندی در ترکیه تمایل به داشتن تابعیت کشور دیگری را داشته باشد می تواند با ارائه برخی از مدارک به ادارات ذیربط دو تابعیتی شود.

جمع بندی

حالا که با روش های اخذ شهروندی ترکیه، روند دریافت اقامت ترکیه و مزایای شهروندی ترکیه  آشنا شدید و می دانیم که چطور تبعه ترکیه شویم. شاید این سوال پیش بیاید که بهترین روش برای اخذ شهروندی ترکیه چیست؟ شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق روش به چه شکل است؟

طبق بررسی های انجام شده مشخص شده است که اخذ شهروندی از طریق خرید ملک یکی از بهترین روش های است که می توان حق شهروندی ترکیه را اخذ کرد.

با توجه به اینکه خرید ملک در ترکیه یک روش کم ریسک برای سرمایه گذاری محسوب می شود و فرایند آن برای اخذ شهروندی سریع و کم دردسر است پیشنهاد می شود با خرید ملک در این کشو اقدام به دریافت حق شهروندی ترکیه کنید.

علاوه بر این شما می توانید خریدن ملک یا املاکی که ارزش کل آن 250 هزار دلار است اقدام به اجاره املاک خود به گردشگران و دانشجویان این کشور کنید.

دریافت ویزای کشورهای اروپایی و آمریکایی آرزوی بسیاری از ایرانی ها بوده زمانی که شما بتوانید از طریق ملک حق شهروندی ترکیه و پاسپورت این کشور را دریافت کنید به راحتی می توانید با پاسپورت ترکیه ویزای کشور مورد نظر خود را اخذ کنید این یکی دیگر از مزایای شهروندی ترکیه به شمار می رود.

با خرید ملک در ترکیه می توانید طی یک ماه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال حق شهروندی ترکیه و پاسپورت این کشور را گرفت همچنین می توان با این کار تبعه ترکیه می شوید.

 

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *