آزمون آلس ترکیه

آزمون آلس ترکیه

آزمون ales ترکیه (Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) معادل کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در داخل کشور خودمان است. برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در مقطع تحصیلات تکمیلی و PhD به قبولی در آزمون الس نیاز خواهید داشت. اگر به نمونه سوالات آزمون آلس ترکیه نگاه کنید، متوجه خواهید شد که منابع آزمون ALES شامل کتاب‌های هندسه، ریاضیات، هوش و زبان ترکی است. برگزاری آزمون آلس در ایران و ترکیه این امکان را برای شما فراهم کرده است که به راحتی بتوانید با از پیش مطالعه کردن و آماده‌سازی خود، سر جلسه حاضر شوید و خود را برای تحصیل در ترکیه راهی این کشور کنید. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل در مورد کنکور آلس ترکیه، شرایط ثبت نام، حد نمره قبولی و … صحبت کنیم. حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آزمون آلس چیست؟

آزمون آلس

آزمون ales ترکیه یکی از آزمون‌های ورودی (Entrance Exam) به دانشگاه‌های ترکیه است. دو آزمون مهم سات و یوس بیشتر برای پذیرش در مقطع کارشناسی کاربرد داشتند و آزمون آلس برای پذیرش دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دکتری برگزار می‌شود. شما در کل برای اپلای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه در مقاطع بالاتر از کارشناسی به ارائه مدرک لیسانس معتبر، ریز نمرات و قبولی در آزمون ales نیاز دارید. در این میان نمره آزمون ales به تنهایی 50 درصد بر قبولی شما تاثیرگذار خواهد بود. برای همین است که کلاس‌های آمادگی آزمون آلس ترکیه اکنون طرفداران زیادی به خود جذب کرده است.

نکته دیگر در مورد این آزمون، اینکه برای پذیرش رشته‌های ارائه شده به زبان ترکی مورد نیاز است. برای رشته‌هایی که در مقاطع بالاتر از کارشناسی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، آزمون دیگری به نام آزمون GRE وجود دارد که برای پذیرش، باید در آن شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید.

ساختار آزمون ales

آلس در واقع یک آزمون استعداد است که برای سه سال اعتبار دارد و ساختار آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • دو بخش مربوط به ریاضیات (کمی)
 • دو بخش مربوط به زبان (شفاهی)

تعداد 50 سوال برای هر بخش طرح می‌شود، یعنی شما در کل باید به 200 سوال در آزمون‌های آلس ترکیه پاسخ دهید. زمان آزمون نیز 180 دقیقه یعنی 3 ساعت است.

هدف از برگزاری این آزمون مخصوصا برای دانشگاه‌های دولتی این است که مهارت کلامی، ریاضیات و منطق و حل مسئله دانشجویان سنجیده شود. چرا که این‌ها مستقیما بر روی موفقیت آن‌ها در دانشگاه تاثیرگذار خواهد بود.

نکته مهم) داوطلبانی که موفق به اخذ نمره 70 در امتحان آلس می‌شوند، به عنوان پذیرفته شده معرفی خواهند شد.

 

زمان آزمون آلس ترکیه 2022

شما حتما بایدزمان‌های مشخص شده برای ثبت نام در آزمون آلس و تاریخ برگزاری را مد نظر داشته باشید. یکی از تفاوت‌های بسیار مهم آزمون ALES با دیگر آزمون‌های ورودی ترکیه این است که در سال تنها دو بار برگزار می‌شود. محدودیت برگزاری سبب شده است که بسیاری از دانشجویان به دنبال قبولی تضمینی در آزمون باشند. نوع آزمون نیز به این صورت است که دو بار به صورت حضوری (کاغذی) و دو بار به صورت اینترنتی (آنلاین) برگزار می‌شود. اعتبار هر دو نوع آزمون آلس ترکیه مانند هم است.

 • زمان برگزاری آزمون حضوری آلس: اردیبهشت و آذر ماه هر سال
 • زمان برگزاری آزمون آنلاین آلس: تیر ماه و مهرماه هر سال

برای ثبت نام نیز عموما 2 ماه قبل از برگزاری آزمون، فراخوان داده می‌شود.

نکته مهم) زمان ثبت نام آزمون محدود و غیرقابل تمدید است. برای همین ارائه مدارک و واریز هزینه ثبت نام را حتما در اولین فرصت انجام دهید.

چه کسانی می‌توانند در آزمون آلس شرکت کنند؟

 • داوطلبان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه
 • داوطلبان تحصیل در دوره دکتری (به جز پزشکی و دندانپزشکی) در ترکیه
 • داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ترکیه
 • داوطلبان ارتقا شغلی در دانشگاه‌ها

اهمیت آزمون آلس از جایی ناشی می‌شود که معیار بررسی درخواست اپلای شما، نمره‌ای است که در این آزمون کسب می‌کنید. هرچه نمره شما بالاتر باشد، دانشگاه‌های بهتر را قبول خواهید شد. در کنار این فرصت‌ها و مزیت‌های دیگری را نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

مراحل شرکت در آزمون آلس

شما برای شرکت کردن در آن هیچ محدودیتی ندارید. نیاز نیست حتما شهروند ترکیه یا اقامت این کشور را داشته باشید تا بتوانید در آن شرکت کنید. اداره مرکزی ارزیابی و انتقال دانشجویان ترکیه (به اختصار ÖSYM) هر سال دو بار این آزمون را در 81 دانشگاه در کل ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌کند. تمام سوالات داخل دفترچه‌های آزمون آلس ترکیه به زبان ترکی است. اگر با زبان ترکی آشنایی ندارید، به شما توصیه می‌کنیم در آزمون تومر در ایران شرکت کنید و مهارت کافی در ترکی را کسب کنید. و اما پروسه ثبت نام در آزمون ALES به صورت مراحل زیر خواهد بود:

 1. ابتدا باید وارد سایت دانشگاه یا موسسه‌ای شوید که آزمون آلس در آن برگزار می‌شود. یک فرم ثبت نام در آن‌ها وجود دارد که باید پر و تکمیل کنید.
 2. مدارک مورد نیازی که اعلام شده است را کامل کرده و اسکن آن‌ها را ارائه دهید. دقت داشته باشید که اسکن مدارک پیش از شروع ثبت نام لازم است. و در جاهایی که وبسایت مدرک را از شما خواسته، آن را آپلود کنید.
 3. مراحل 1 و 2 را که انجام دادید، به شما یک ایمیل حاوی تایید حساب کاربری ارسال خواهد شد. یک کد داخل ایمیل ارسال وجود دارد. با این کد می‌توانید وارد حساب کاربری آزمون آلس خود شوید و ثبت نام خود را کامل کنید.
 4. حال که ثبت نام خود را کامل کردید، تمامی مدارک را ارسال کنید تا پروسه ثبت نام به طور کامل تایید شود.
 5. کارت ورود به جلسه که حدودا دو هفته پیش از آزمون صادر می‌شود را چاپ کنید و با خود حتما سر جلسه ببرید.

شرایط ثبت‌نام آزمون آلس

قوانین مهم آزمون آلس

تمام موسسه‌های آموزشی و آکادمیک نمرات آزمون‌ها را به عنوان یکی از معیارهای پذیرش در نظر می‌گیرند. در این میان برخی از دانشگاه‌ها، ملاک پذیرش دانشجو را تنها نمره آزمون آلس ترکیه می‌دانند. برای همین است که قبول شدن در این آزمون برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند بسیار مهم است. اگرچه نمره قبولی 70 در آلس، به معنای پذیرفته شدن و سطح خوب شما در آزمون است، اما بعضی از دوره‌های دکتری به اخذ نمره 80 نیاز دارد. پس یادتان نرود، بر حسب رشته و دانشگاه مقصد، رنج نمره قبولی مقداری متفاوت خواهد بود.

قوانین مهم آزمون آلس

 • مانند دیگر آزمون‌های مهم ترکیه از جمله آزمون SAT و آزمون YOS برای این آزمون نیاز باید پاسپورت خود را در زمان آزمون به همراه داشته باشید.
 • از مداد نرم مشکی برای پاسخ دادن به سوالات پاسخ دهید، هرگونه ابزار دیگر، سوالات شما را بررسی نکرده اعلام خواهد کرد.
 • در طول امتحان از وسایل الکترونیکی نباید استفاده کنید.
 • استفاده از ساعت هوشمند در طول امتحان ممنوع است.

متقاضیان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های ترکیه باید موارد زیر را مد نظر داشته باشند:

 1. شرکت در آزمون ALES یا آزمون GRE و کسب نمره قبولی در آنها
 2. پذیرش در آزمون‌های زلان و اخذ مدرک با توجه به خواسته‌های دانشگاه مقصد (داشتن مدرک ترکی یا انگلیسی برای این مقاطع الزامی است)
 3. شرکت کردن در مصاحبه با اعضای هیئت علمی دانشگاه مقصد نیز الزامی است
 4. مدارک خود را برای معادلسازی و اعتبار سنجی ارسال کنید.

منابع آزمون آلس

دسترسی داشتن به منابع آزمون آلس بسیار به شما کمک خواهد کرد. برای هر آزمونی سعی می‌کنیم بهترین و معتبرترین منابع مرتبط را به شما معرفی کنیم. برای اینکه بتوانید به راحتی و با ذخیره حداکثری زمان و انرژی به خواسته خود برسید. در مورد منابع سوالات آزمون ALES ترکیه نیز می‌توانید کتاب‌های نمونه سوالات آلس از انتشارات Yaegy Yargi را تهیه کنید. در کنار این Yiddish publications Alym YEDİK LİM  و  Press Pgm PGEM را به شما توصیه می‌کنیم. البته هر سال، ales منابع مورد نیاز آزمون بعدی را به صورت آپدیت شده اعلام می‌کند. نکته بسیار مهم که احتمالا برایتان جای سوال است، طرح سوالات از منابع تخصصی است. این را بدانید که سوالات آزمون از منابع تخصصی هیج رشته‌ای طرح نمی‌شود و تنها برای ارزیابی مهارت ریاضیات و درک فردی هر دانشجو طرح می‌شود. از آنجایی که برای پذیرش تمام رشته‌ها است، حالت عمومی آن بسیار قابل توجه است. در کنار این‌ها منابع دیگر زیر نیز می‌تواند بسیار در کسب مهارت برای آلس تاثیرگذار باشد:

 • کتاب سخنرانی برای آزمون آلس
 • کتاب بانک سوالات آزمون آلس
 • کتاب سوالات 5 ساله آزمون آلس

هر منبع و کتاب دیگری که مهارت و دانش شما در زمینه ریاضیات، هوش و زبان ترکی را افزایش دهد نیز می‌تواند مفید باشد.

نمونه سوالات آزمون آلس

همانطور که گفته شد، آزمون آلس ترکیه از دو بخش کلی تشکیل شده است. بخش اول مربوط به سوالات ریاضیات و هوش است. بخش دوم نیز مهارت کلامی و زبانی ترکی شما را می‌سنجد. هر مقطع 100 سوال دارد و شما روی هم رفته به 200 سوال باید پاسخ دهید. یعنی 100 سوال به ریاضیات و هوش و 100 سوال به ادبیات و زبان ترکی اختصاص خواهد داشت. برای سوالات داخل دفترجه‌ها، 180 دقیقه زمان دارید. دفترچه سوالات حاوی ریاضیات و هوش SAYISAL و دفترچه حاوی سوالات زبان و ادبیات ترکی SÖZEL نام دارد.

هزینه آزمون آلس

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون آلس ترکیه از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. یکی از دلایل این تفاوت‌ها نوع سرویس‌دهی متفاوت دانشگاه‌ها در زمان برگزاری آزمون است. اما شما می‌توانید میانگین هزینه 120 لیر برای ثبت نام در آزمون را مد نظر داشته باشید. اما اگر شما خارج از زمان مشخص شده برای ثبت نام، اقدام کنید، هزینه اضافی 60 لیر از شما گرفته می‌شود، یعنی باید 180 لیر برای آزمون پول پرداخت کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون آلس

زمان دقیق ثبت نام و اعلام نتایج آزمون آلس در وبسایت رسمی برگزاری آزمون‌ها (https://www.osym.gov.tr/) اعلام می‌شود. عموما نتایج هر آزمون در طی 2 تا 4 هفته در این سایت اعلام می‌شود و شما به راحتی می‌توانید به جواب نهایی آزمونی که داده‌اید، دسترسی داشته باشید. در حال حاضر جدیدترین آزمون ALES 2021 در تاریخ 21 نوامبر برگزار شد و نتایج آن نیز در 16 دسامبر 2021 اعلام می‌شود. هزینه ثبت نام این آزمون نیز 145 لیر بود. برای کسب اطلاعات کامل در مورد آزمون‌های بعدی آلس ترکیه می‌توانید با کارشناسان ما در آکام آکادمی در ارتباط باشید.

تفاوت آزمون ALES و آزمون GRE

در کل، تمام دانشجویان ایرانی و خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری یا قصد اقامت در ترکیه دارند، باید در یکی از آزمون‌های آلس یا گری شرکت کنند. یکی از تفاوت‌های این دو آزمون این است که آلس کاملا به زبان ترکی برگزار می‌شود و شما برای اینکه بتوانید به سوالات پاسخ دهید، باید ترکی بلد باشید (اخذ گواهی تومر). اما آزمون GRE به زبان انگلیسی است و بیشتر برای اخذ پذیرش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند کاربرد دارد. دیگر اینکه آلس یکی از پیش‌نیازهای قبولی در دانشگاه‌های ترکیه است اما GRE می‌تواند با دیگر آزمون‌های انگلیسی معادل‌سازی شود.

مشاوره قبولی در آزمون ales

 

آزمون آلس نمره منفی دارد. و به ازای هر 4 سوال غلط، یکی از سوالات درست شما حذف خواهد شد. برای همین مدیریت زمان آزمون، نحوه پاسخدهی به سوالات و اولویت‌بندی بسیار مهم است. اگر یکبار در آزمون شرکت کنید و قبول نشوید می‌توانید دوره بعد را شرکت کنید و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد. اما ما به شما مشاوره قبولی در آزمون آلس ترکیه را ارائه می‌دهیم، تا تنها یکبار در آزمون شرکت کنید و در آن قبول شوید. عموما آزمون اول در ماه مه برگزار می‌شود. شما باید از اکتبر شروع به درس خواندن و تمرین کنید تا بتوانید آمادگی کافی برای آزمون را کسب کنید.

آیا مدرک ALES برای پزشکی لازم است؟

خیر، تمام دوره‌ها به جز تخصص‌های پزشکی می‌توانند در آزمون آلس شرکت کنند. دانشجویان پزشکی باید در آزمون GRE شرکت کنند. البته امکان پذیرش پزشکی بدون کنکور در ترکیه نیز در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه وجود دارد.

آزمون آلس در تبریز

محدودیتی برای دفعات شرکت در آزمون آلس وجود ندارد. شما می‌توانید دانشگاه مقصد خود را انتخاب و سپس در آزمون ورودی آن ثبت نام کنید. این آزمون تنها برای دانشگاه‌های ترکیه است و خارج از این کشور کاربردی نخواهد داشت. محل برگزاری آزمون مراکز مختلف داخل ترکیه است و تمام مراکز دیگر خارج از خاک ترکیه باید مطابق با قوانین و زیر نظر سازمان‌های اصلی فعالیت داشتن باشند. برای کسب اطلاعات کامل در مورد برگزاری آزمون آلس در تبریز و ایران با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *