آزمون یوس

آزمون یوس

آزمون یوس ترکیه، آزمون ورودی دانشجویان بین‌المللی برای شروع به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. آزمون یوس (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı)  که به معنای آزمون دانشجویان خارجی است، این امکان را برای آن‌ها فراهم کرده است تا بتوانند در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، مهندسی، مدیریت و … پذیرش دانشگاه‌های برتر ترکیه را بگیرند.

و این واقعا عالی است! حتما شما نیز از داوطلبان ادامه تحصیل در ترکیه و بهره بردن از مزایای مدارک بین‌المللی این کشور هستید. این را بدانید تنها به اندازه‌ی آزمون yos از خواسته‌ی خود فاصله دارید. شرکت در آزمون‌های یوس ترکیه و گرفتن نمره قبولی در آن یکی از شرایط پذیرش رشته‌های ارائه شده به زبان ترکی است. yos exam را کنکور ترکیه نیز می‌دانند. اما این را بدانید که آزمون یوس بسیار از کنکور داخل کشور خودمان راحت‌تر است.

مشاوره تحصیلی

اکثرا، دفترچه سوالات آزمون یوس شامل 80 سوال است. بیشتر از 45 سوال از امتحان یوس به هوش اختصاص داده شده است. سوالات آی کیو شامل سوالات توانایی عمومی و سوالات سنجش هوش است. 35 سوال باقیمانده نیز به ریاضیات اختصاص دارد. منابعی که سوالات ریاضیان یوس از آن طرح می‌شود شامل تمام مباحثی است که شما از پایه دهم دبیرستان به بعد یاد گرفته‌اید. در کنار این آزمون، برای رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی، آزمون sat ترکیه از دانشجویان گرفته می‌شود که ساختار آن شامل مهارت‌های ریاضیات، هندسه و زبان انگلیسی است.

 تاریخچه پیدایش آزمون یوس

در سال 1981، وزارت آموزش عالی ترکیه، اعلام کرد که تمام دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، باید آزمونی به نام آزمون یوس را شرکت کنند. اولین دوره برگزاری این آزمون نیز به همین سال برمی‌گردد. همین روال برگزاری آزمون به صورت کشوری و سراسری تا سال 2010 ادامه داشت. تا اینکه  در سال 2011 برگزاری و نظارت بر آزمون ورودی یوس دانشگاه‌ها از طرف وزارت آموزش ترکیه به خود دانشگاه‌ها واگذار شد. بدین صورت که هر دانشگاه به طور جداگانه آزمون یوس را خود برگزار کند و رنج نمره قبولی رشته‌های مختلف، تعداد سوالات و زمان برگزاری را از پیش اعلام کند. عموما برای رشته‌های تاپ مانند پزشکی، دندانپزشکی نمره بالاتری از آزمون yos ترکیه نیاز است. اولین امتحان یوس در ترکیه بدون نظارت وزارت آموزش در سال 2011 برگزار شد. دلیل آن هم استاندارد نبودن سوالات کنکور ترکیه (یوس سراسری) برای تمام دانشگاه‌ها بود.

اگرچه اکنون نیز برخی از دانشگاه‌ها، نتایج یوس دیگر دانشگاه‌ها را قبول دارند یا با اعمال ضریب آن را از دانشجو می‌پذیرند. اما همواره بهترین راه، شرکت در امتحان یوس دانشگاه مقصد است.این آزمون برای دانشگاه بسیار مهم است. چرا که از این طریق یک فیلتر میان دانشجویان ورودی خود اعمال می‌کند. به عبارتی در میان آن‌ها بهترین را انتخاب می‌کند.

نکات مهم در مورد کنکور ترکیه (آزمون یوس 2022)

برخی از دانشگاه‌ها امکان دارد یک تست از زبان ترکی در آزمون لحاظ کنند که در این صورت، دانشجو در زمان ثبت نام از دیگر آزمون‌ها و دوره‌های آماده‌سازی معاف خواهد بود. موارد آزمون یوس در حالت کلی شامل ریاضیات، هندسه و هوش است. اما امکان دارد برخی از دانشگاه‌ها از دیگر دروس و منابع نیز در امتحان یوس خود، سوال طرح کنند.

 • تمام سوالات از داخل منابع آزمون طرح می‌شوند. شما به راحتی می‌توانید به بسیاری از سوالات پاسخ دهید
 • آزمون یوس تنها مربوط به دولت جمهوری ترکیه است
 • اعتبار این آزمون از زمان صدور گواهی آن، دو سال است
 • در سر جلسه باید تکنیک‌های پاسخدهی به سوالات تستی را بلد باشید. اگر سوالی را نمی‌دانید وقت خود را بر روی آن هدر ندهید. سوالات شک دار را علامت بزنید و بعدا اگر وقت اضافه آوردید، برگردید و آن‌ها را حل کنید. اولویت را نیز به سوالاتی دهید که از جواب آن‌ها مطمئن هستید.

آزمون yos سخت است؟

آزمون یوس چیست

اصلا نمی‌توان در این مورد قضاوت کرد. سطح دشواری و آسانی سوالات آزمون یوس از یک دانش‌آموز به دانش‌آموز دیگر کاملا متفاوت است. نکته مهمی که باید بدانید این است که شما قادر خواهید بود به تمام سوالات داخل دفترچه آزمون ورودی یوس پاسخ دهید، تنها و تنها به آمادگی کافی و مطالعه دقیق منابع آزمون نیاز دارید. کاری که باید انجام دهید این است که یک بار نگاهی به سوالات آزمون کنید، برایتان سخت و نامفهوم است؟ اصلا جای نگرانی وجود ندارد، آکادمی ما با سال‌ها تجربه در برگزاری دوره‌های آماد‌ه‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون‌ها ورودی دانشگاه از جمله آزمون سات، آزمون یوس و آزمون تومر ترکیه، هر آنچه نیاز داشته باشید را به شما ارائه خواهد داد.

یوس برای چه رشته هایی است؟

رشته‌ها و دوره‌هایی که با آزمون yos امکان پذیرش دارند به طور جداگانه توسط هر دانشگاه ارائه می‌شود. حتی نمره قبولی هر دانشگاه امکان دارد برای رشته‌های مختلف متفاوت باشد. آزمون یوس برای پذیرش هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی ترکیه کاربرد دارد و مورد تایید هر دو نوع دانشگاه است.

 • نکته مهم که باید بدانید در مورد رشته‌های هنرهای بصری و موسیقی، یک آزمون دیگر عملی تحت عنوان آزمون استعداد‌های خاص (Special Talent Test) گرفته می‌شود.
 • برای متقاضیان رشته‌های ارتش، خلبانی و پلیسی، شرایط خاصی وجود دارد که برای کسب اطلاعات کامل در مورد آن‌ها می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

و اما در مورد دیگر رشته‌ها و دوره‌ها می‌توان گفت، که آزمون yos مبنای پذیرش خواهد بود. بر طبق آماری که سازمان YOK منتشر کرده است، حدود 39037 داوطلب در سال 2017 در این آزمون شرکت کرده‌اند. تعداد دانشجویان خارجی شرکت‌کننده در آزمون YOS در دو سال اخیر، دو برابر شده است. بخش زیادی از این تقاضا نیز مربوط به دانشجویان ایرانی است. انتظار می‌رود حجم ثبت‌نامی‌های آزمون یوس در بین سال‌های 2018-2023 به 100 هزار نفر نیز برسد. و اما رشته‌هایی که طرفداران پذیرش از طریق آزمون یوس ترکیه، بیشتر انتخاب می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • پزشکی ( به زبان ترکی)
 • پزشکی (به زبان انگلیسی)
 • دندانپزشکی
 • مدیریت کسب و کار
 • حقوق
 • اقتصاد
 • الکتروانسفالوگرافی
 • روانشناسی
 • معماری
 • دامپزشکی

بیشترین متقاضیان خارجی آزمون یوس 2022 کدام کشورها هستند؟

تمام دانش‌آموزان از سراسر جهان می‌توانند در آزمون‌های یوس ترکیه شرکت کنند. در این میان داوطلبان کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، ایران، ترکیه، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، قرقیزستان، آفریقا، تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر و تونس بیشترین آمار را دارند.

سوالات آزمون یوس ترکیه

سوالات آزمون یوس شامل مهارت‌های یادگیری پایه است و سه بخش ریاضیات، هندسه و بیانات سمبلیک را شامل می‌شود. سوالات مهارت‌های یادگیری پایه (basic learning skills questions) هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. نمرات این بخش از آزمون تفکر غیر ملموس و مهارت‌های پایه‌ای او را نشان می‌دهد و بر اساس نمرات این بخش است که قبولی و مردودی دانش‌آموزان مشخص می‌شود. این نمره در نهایت برای دپارتمان و دانشکده‌ و رشته‌های مد نظر نیز تطبیق داده می‌شود و پذیرش شما نیز کاملا به این بستگی خواهد داشت. برخی از دانشگاه‌ها امکان دارد از دروس مختلف فیزیک، شیمی، تاریخ یا جغرافیا نیز در آزمون یوس، سوال طرح کنند.

حواستان باشد معدل دیپلم شما هیچ تاثیری بر روی نمره یوس ترکیه نخواهد داشت. معدل دیپلم شما اگر بالا باشد، شانس شما را برای گرفتن بورسه یا مثلا پذیرش پزشکی بدون آزمون در ترکیه، بیشتر خواهد کرد اما هیچ تاثیری بر روی نتیجه‌ی امتحان yos ترکیه نخواهد داشت.

 • ریاضی آزمون یوس

30 تا 40 سوال از آزمون یوس به بخش ریاضی اختصاص دارد. هر آنچه در دوره‌ی دوم دبیرستان (پایه دهم، یازدهم و دوازدهم) خوانده‌اید برای این آزمون مطرح می‌شود. البته می‌توان گفت سطح سوالات نسبت به کنکور سراسری ایران، به مراتب آسان‌تر است. منظورمان از مباحث شامل اعداد صحیح، اعداد اول، ب م م، ک م م، اعداد گویا، دامنه، توان، رادیکال، انتگرال، فاکتوریل، قدرمطلق، نمودارها، معادلات، منطق، احتمال، تابع، همنهشتی اعداد، حد و ربع ابهام، مشتق و کاربردهای آن، ماتریس، دترمینان، اصول شمارش، چند جمله‌ای‌ها، بسط دو‌جمله‌ای و چندجمله‌ای، سیگما و پای، سری و دنباله و … است.

 • هندسه آزمون یوس

از هندسه 5 تا 10 سوال در آزمون یوس ترکیه طرح می‌شود. اگر تسلط نسبی بر روی منابع داشته باشید به راحتی قادر خواهید بود به این سوالات پاسخ دهید. از طرفی بسیاری از داوطلبان به دلیل تعداد کم این سوالات، آن‌ها را سفید باقی می‌گذارند. پس شما باید از این فرصت به نفع خود استفاده کنید. از مباحث هندسه می‌توان به تعاریف اولیه، زوایه‌ها، ارتفاع، مثلثات، مساحت، نامساوی‌ها، چندضلعی‌ها، دایره، هندسه تحلیلی، هندسه فضایی، بردارها و … اشاره کرد.

 • بخش هوش آزمون یوس

و اما 40 تا 50 سوال نیز مربوط به بخش هوش و سنجش IQ دانش‌آموزان است. نمی‌توان فصل‌بندی و عناوین خاصی برای منبع سوالات آزمون هوش مطرح کرد. حتی سوالات هر دانشگاه با دیگری امکان دارد متفاوت باشد. برای گرفتن نتیجه مطلوب در نمره بخش هوش آزمون YOS کافیست نمونه سوالات زیادی در این زمینه حل کنید. به راحتی قادر خواهید بود که به سوالات این بخش نیز پاسخ دهید، چرا که سطح دشواری سوالات به حدی نیست که برای پاسخدهی به آن‌ها حتما نیاز به هوش بالا داشته باشید.

ثبت نام در آزمون yos 2022

قبل از ثبت نام در آزمون یوس، باید تمام مدارکی که در ادامه به شما خواهیم گفت را تهیه کنید. هر زمان مدارک خواسته شده را به طور کامل تهیه کردید، سپس می‌توانید درخواست ثبت نام خود را ارائه دهید. ثبت نام در آزمون yos ترکیه شامل 4 مرحله یا فاز است که به ترتیب پیش بروید.

فاز اول) از قبل رزرو کنید

 1. در کدام دانشگاه می‌خواهید پذیرش بگیرید. اول باید وب‌سایت رسمی دانشگاه را به دقت مطالعه کنید و نوع آزمون و رنج نمرات قبولی برای رشته‌های مختلف را پیدا کنید. (که البته ما در مورد هر دانشگاه این را برای شما ارائه داده‌ایم)
 2. در بسیاری از دانشگاه‌ها، شما می‌توانید به صورت آنلاین ثبت نام کنید، پس به یک آدرس الکترونیکی (ایمیل) معتبر نیاز دارید.
 3. در مرحله پیش‌ثبت نام شما باید یک فرم را پر کرده و آن را تایید کنید. در این فرم ثبت‌نام، باید شهریه که مایل هستید، آزمون یوس ترکیه را در آن بگذارنید را انتخاب کنید.
 4. شما باید پاسپورت خود را اسکن کرده و وارد سیستم کنید.
 5. بعد از تایید فرم ثبت‌نام، یک ایمیل تاییدیه به آدرس شما ایمیل خواهد شد.
 6. بعد از دریافت کد و فعالسازی تاییدیه یک شماره کاربری برای شما ارسال می‌شود که با آن شماره یک حساب کاربری در سایت دانشگاه مقصد خواهید داشت.
 7. بعد از اینکه حساب شما فعال شد، یک نام کاربری و رمز عبور برای خود انتخاب خواهید کرد
 8. سپس یک کد نهایی به آدرس ایمیل شما فرستاده می‌شود و این به معنای شروع پروسه واقعی ثبت نام آزمون یوس ترکیه است.

فاز دوم) ثبت نام

 1. بعد از پایان موفقیت‌آمیز مرحله پیش‌ثبت نام آزمون ترکی yos، گام‌های بعدی ثبت نام برای شما ایمیل می‌شود.
 2. یک لینک به شما ارسال می‌شود و شما باید در Aday Sistemi ثبت نام کنید.
 3. در قدم بعدی شما پاسپورت آپلود شده و شهری که به عنوان حوزه آزمون یوس انتخاب کرده‌اید را تایید کرده خواهید کرد.
 4. تمام بخش‌ها را باید بدون جای خالی پر کنید
 5. سپس به بخش پرداخت هزینه آزمون یوس انتقال داده می‌شوید.
 6. برای پرداخت هم می‌توانید از کارت‌های اعتباری استفاده کنید و هم واریز بانکی به شماره حساب دانشگاه مقصد داشته باشید و سپس فیش واریزی آن را اسکن کنید.
 7. در پایان پرداخت باید صبر کنید تا پنجره تایید واریز نمایش داده شود. این مرحله برای واریزی‌های بانکی مقداری طولانی‌تر خواهد بود.
 8. سپس یک پیام مبتنی بر موفقیت‌آمیز بودن پرداخت هزینه آزمون و موفقیت‎آمیز بودن ثبت نام آزمون یوس دریافت خواهید کرد.

فاز سوم) ثبت نام یوس را چک کنید

برای چک کردن وضعیت آزمون، تغییر زمان برگزاری آزمون یوس و هر آنچه در مورد این آزمون پیش رو بادی بدانید می‌توانید به حساب کاربری خود مراجعه کنید.

فاز چهارم) به سر جلسه آزمون بروید.

در مرحله سوم، ثبت نام آزمون شما به تمامی به پایان رسیده است. برای شما یک ایمیل حاوی کارت ورود به جلسه ارسال خواهد شد که از طریق سیستم می‌توانید آن را دریافت کنید. کارت را پرینت بگیرید و حتما با خود به سر جلسه ببرید. با این کارت می‌توانید آزمون yos ترکیه را دریافت کنید.

شرایط شرکت در آزمون یوس 2022

رشته های پر طرفدار برای پذیرش آزمون یوس

اولین و مهم‌ترین شرط شرکت در آزمون یوس این است که باید دیپلم خود را گرفته باشید. تمام افراد از گرایش‌های مختلف می‌توانند در آزمون YOS شرکت کنند و هیچ محدودیتی وجود ندارد. از نظر سنی نیز محدودیتی برای افراد شرکت‌کننده وجود ندارد (این فاکتور را باید در اخذ بورسیه مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و  دکتری مد نظر داشته باشید). از آنجایی‎که بخش زیادی از آزمون یوس ترکیه برای سنجش مهارت ترکی داوطلبان است و برای دانشجویان خارجی است، داشتن تابعیت غیر از ترکیه یکی دیگر از شرایط شرکت در آزمون است. در کنار این‌ها شرایط زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

 • اصل پاسپورت یا کارت شناسایی ارائه شده را باید سر جلسه ارائه دهید.
 • به همراه داشتن کارت ورود به جلسه آزمون یوس اجباری است.
 • اگر هنوز مدرک دیپلم خود را نگرفته‌اید باید سال آخر دبیرستان باشید.
 • در طول برگزاری جلسه آزمون نمی‌توانید صندلی خود را ترک کنید.
 • استفاده از هایلایت، غلط‌گیر و مدادرنگی ممنوع است.
 • به همراه داشتن ساعت، خوراکی و سیگار نیز ممنوع است.
 • اطلاعات شخصی خود را نزد خود نگه دارید و در نهایت نتایج آزمون به شخص شما اطلاع داده خواهد شد.
 • حواستان باشد بعد از بسته شدن در حوزه امتحانی، شما حق ورود به سالن را نخواهید داشت. برای همین همیشه نیم ساعت پیش از آزمون در حوزه برگزاری آزمون حضور داشته باشید.

نکته مهم) برخی از دانشگاه‌ها برای شرکت در کنکور یوس ترکیه از شما مدرک دیپلم درخواست نمی‌کنند اما در نهایت شما باید مدرکی ارائه دهید که ثابت کند، مقطع دبیرستان خود را با موفقیت به پایان رسانده‌اید.

زمان و هزینه ثبت نام آزمون یوس

زمان ثبت نام آزمون یوس معمولا فروردین و اردیبهشت ماه هر سال است. شما باید با توجه به دانشگاه‌ مقصد که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، در آزمون مربوطه شرکت کنید. حتی هزینه آزمون یوس نیز از دانشگاهی به دانشگاه دیگر مقداری متفاوت است. در اینجا هزینه‌ی مربوط به آزمون یوی ترکیه در چند دانشگاه دولتی و خصوصی آورده شده است.

 • دانشگاه ارجیس: 375 لیر
 • دانشگاه جراح پاشا: 500 لیر
 • دانشگاه هاران: 150 لیر
 • دانشگاه قاضی آنتپ: 300 لیر
 • دانشگاه اولوداغ: 400 لیر
 • دانشگاه کارادنیز تکنیک: 400 لیر
 • دانشگاه مایس سامسون: 400 لیر
 • دانشگاه آتاتورک: 350 لیر
 • دانشگاه استانبول: 400 لیر
 • دانشگاه آنکارا: 100 دلار
 • دانشگاه مصطفی کمال هاتای: 50 لیر
 • دانشگاه دوزجه: 50 دلار
 • دانشگاه کاپادوکیا: 15 دلار
 • دانشگاه: 300 لیر
 • دانشگاه جلال بایار: 300 لیر
 • دانشگاه اینونو: 250 لیر
 • دانشگاه ساکاریا: 400 لیر
 • دانشگاه اوشاک: 300 لیر
 • دانشگاه پاموک کاله: 40 لیر
 • دانشگاه چوکوراوا: 300 لیر
 • دانشگاه ازمیر: 350 لیر
 • دانشگاه ماردین: 200 لیر
 • دانشگاه هاران: 150 لیر
 • دانشگاه ارزروم تکنیک: 250 لیر

زمان برگزاری آزمون نیز همانطور که گفته شد، بسته به هر دانشگاه متفاوت است. ثبت نام در آزمون‌های یوس از ماه اول تا ماه پنجم میلادی ادامه دارد. برگزاری آزمون‌ها نیز از ماه چهارم تا ششم است. هر دانشگاه تاریخ‌ آزمون‌های خود را به طور جداگانه مشخص می‌کند. حتی مراکز درخواست و حوزه‌های آزمون در داخل و خارج از ترکیه نیز توسط دانشگاه‌ها مشخص می‌شود. از 30 تا 100 دلار نیز بسته به دانشگاه مقصد برای هزینه آزمون یوس باید پرداخت کنید.

کلاس های آمادگی آزمون yos

برای کسب نمره قبولی در آزمون یوس چکار باید کرد؟ قطعا یکی از راه‌های بسیار خوب و تضمینی برای قبول شدن در آزمون این است که در کلاس‌های حضوری یا آنلاین آماده‌سازی آزمون شرکت کنید. این کلاس‌ها به فرصتی تبدیل خواهند شد که شما  بتوانید همان بار اول شرکت در آزمون را قبول شوید. کلاس‌های آمادگی آزمون یوس هم در ترکیه و هم در ایران برگزار می‌شود. خبر خوب ما برای شما دوره‌های کاملا تخصصی و بسیک هلدینگ یو اف اس است که با همکاری مشترک یوس کالج ترکیه برگزار می‌شود. ما با گردهمایی منابع معتبر و به روز آزمون‌های یوس و آنالیز و ترکیب تمام سوالات دوره‌های قبل به دنبال ایجاد بستری هستیم که شما بتوانید به آسان‌ترین شیوه ممکن در آزمون یوس ترکیه قبول شوید و گواهی خود را برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های مختلف ارسال کنید.

اگر به دنبال ثبت نام در کلاس یوس ترکیه هستید، همین حالا می‌توانید با کارشناسان یو اف اس تماس بگیرید.

در کنار کلاس آموزشی آزمون یوس، شما می‌توانید به کلاس‌های آنلاین یا اینترنتی دسترسی داشته باشید. اگر به هر دلیلی امکان حضور داشتن در کلاس فیزیکی برایتان میسر نیست از دوره‌های آنلاین با هزینه‌های کمتر استفاده کنید.اگر هم به صورت خودخوان برای آزمون تلاش می‌کنید، کافیست بدانید که برای هر بخش از آزمون چقدر باید زمان بگذارید. تکنیک‌های پاسخدهی به سوالات هوش در کسب نمره بالا بسیار تاثیرگذار است. برای این نیز می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مدارک مورد نیاز برای آزمون یوس

یکی از مدارک مهمی که برای ثبت نام در آزمون یوس ترکیه باید ارائه دهید، نداشتن تابعیت ترکیه است. افرادی که زیر 16 سال سن دارند و یا تابع ترکیه هستند، نمی‌توانند در آزمون شرکت کنند. در زمان نزدیک شدن به زمان ثبت نام دانشگاه‌ها، هر کدام جداگانه مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون یوس، سات و … را به همراه زمان و تاریخ برگزاری آزمون اعلام می‌کنند که عموما در دو فصل بهار و تابستان است. شما در زمان ثبت نام آزمون یوس به ارائه مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • ارائه اصل و ترجمه معتبر مدرک دیپلم به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه اصل و ترجمه مقطع پیش‌دانشگاهی (برای داوطلبان نظام قدیم)
 • ارائه اصل و ترجمه ریزنمرات دوره چهارساله دبیرستان
 • ارائه اصل و ترجمه پاسپورت (البته با ترجمه کارت ملی نیز می‌توانید در آزمون شرکت کنید و با ویزای توریستی قادر خواهید بود به حوزه برگزاری بروید و یا در مراکز برگزاری داخل کشور شرکت کنید)

نکته مهم) شما در زمان ثبت نام، نیازی به ترجمه مدارک خود ندارید، اما در زمان ارائه درخواست پذیرش دانشگاه و قبولی در آزمون یوس باید نسبت به ترجمه تمامی آن‌ها اقدام کنید.

منظور از مدرک معتبر چیست؟ به عنوان مثال ریزنمرات شما را باید مدرسه‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید، به همراه آموزش و پرورش منطقه و استان محل تحصیل نیز مهر کنند. سه مهر باید بر روی مدارک دوره دبیرستان شما باشد. سپس مدارک را به پیشخوان‌های سطح شهر ببرید و نسبت به ترجمه آن‌ها اقدام کنید. این ترجمه باید در نهایت به تایید وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا سفارت ترکیه در تهران برسد.

زمان اعلام نتایج آزمون یوس

 

سه زمان‌بندی آزمون یوس را همیشه مد نظر داشته باشید. اول، زمان‌های شروع ثبت نام است که عموما در زمستان تا اوایل بهار ادامه دارد. شما باید حتما در بازه زمانی‌های اعلام شده‌ی هر دانشگاه نسبت به ثبت نام اولیه اقدام کنید که مراحل آن به طور کامل در این مقاله به شما گفته شد. زمان‌بندی بعدی، تایم برگزاری آزمون است که به فاصله مشخص بعد از ثبت نام صورت می‌گیرد. در نهایت زمان‌ اعلام نتایج آزمون یوس ترکیه را باید بدانید که نهایتا تا دو هفته بعد از هر آزمون به داوطلبان اعلام می‌شود.

محل برگزاری آزمون یوس

در ابتدا (تا سال 2010) آزمون یوس به صورت سراسری در کل ترکیه برگزار می‌شد. اما از سال 2012 تا به الان هر دانشگاه به طور جداگانه آزمون را در زمان‌های مشخص شده‌ای برگزار می‌کند. دفترچه‌ها به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شوند و شما دفترچه‌ای را دریافت می‌کنید که در زمان ثبت نام‌ مشخص‌ کرده‌اید. این آزمون نمره منفی دارد. به ازای هر 4 سوال غلط یک سوال درست شما حذف می‌شود. بخش اول آزمون مربوط به سنجش ریاضیات، هندسه و هوش متقاضیان و بخش دوم مربوط به توانایی زبان ترکی آن‌ها است. در اینجا به برخی از مهم‌ترین مراکز برگزاری آزمون یوس دانشگاه‌های مختلف ترکیه اشاره کرده‌ایم:

 • دانشگاه باشکنت آنکارا: دانشگاه باشکنت آنکارا
 • دانشگاه کاپادوکیا: نوشهر، استانبول
 • دانشگاه هارران شانلی اورفا: استانبول، آنکارا، اورفا
 • دانشگاه بیرونی استانبول: دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه قاضی آنتپ: استانبول، آنکارا، اسپارتا، قاضی آنتپ، تهران
 • دانشگاه سلیمان دمیرل اسپارتا: استانبول، آنکارا، قاضی آنتپ، اسپارتا، تهران
 • دانشگاه چوکوراوا آدانا: آدانا، استانبول، آنکارا، وان و ازمیر
 • دانشگاه آیدین: باکو، استانبول، تاشکند
 • دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول: ایران
 • دانشگاه مونزور تونجلی: آنکارا، تونجلی، آنتالیا، استانبول
 • دانشگاه استانبول: استانبول، تهران، آنکارا و وان
 • دانشگاه اینونو مالاتیا: استانبول، آنکارا، مالاتیا، وان و تهران
 • دانشگاه بالیکسیر: استانبول، آنکارا، بالیکسیر، تبریز و تهران
 • دانشگاه ساکاریا: استانبول، ساکاریا، آنکارا، مرسین، هاتای، ادرینه و ایران
 • دانشگاه اوشاک: آنکارا، استانبول، ازمیر و اوشاک
 • دانشگاه آتاتورک ارزروم: استانبول، آنکارا، ارزروم، وان و ایران
 • دانشگاه جمهوریت سیواس: استانبول، آنکارا و سیواس

منابع آزمون یوس

و اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد آزمون yos باید بدانید، منابعی است که سوالات از آن‌ها مطرح می‌شود. بگذارید یادآوری کنیم که آزمون در سه بخش هوش، ریاضیات، هندسه و زبان ترکی است. قطعا هر منبعی که تسلط شما در این موارد را بالا ببرد قابل استفاده است. اما مقداری می‌خواهیم تخصصی‌تر بر روی منابع تمرکز کنیم. برای اینکه شما بتوانید با مطالعه موارد ضروری و بسیار کاربردی، بهترین نتیجه را در آزمون کسب کنید. چند منبع مشهور برای کسب مهارت در آزمون یوس که در داخل ترکیه نوشته شده‌اند و جزو منابع آموزشگاه‌ها هستند، پکیج‌های پوزا، متروپل و کوراک هستند. این کتاب‌ها در داخل کشور خودمان نیز در کلاس‌های آزمون یوس کاربرد دارند. شما برای تهیه منابع آزمون yos ترکیه چند راه پیش روی دارید:

 • یکی از پکیج‌های معرفی شده را تهیه کنید. که در میان آن‌ها کتاب‌های موسسه پوزا و متروپل انتخاب بهتری است.
 • پی دی اف کتاب‌ها و منابع را با هزینه‌های به مراتب پایین‌تر تهیه کنید و با وسایل دیجیتال آن‌ها را مطالعه کنید.
 • در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و پکیج‌ها و جزوه‌های آموزشی مناسب و لازم را تهیه کنید.

با توجه به مباحث ذکر شده در مواد آزمون یوس، نسبت به تقویت مهارت‌ و دانش خود در بخش‌های مختلف ریاضیات، هندسه و هوش اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *