آزمون تومر

آزمون تومر در ترکیه

آزمون تومر ترکیه (TÖMER Exam) را زیاد شنیده‌اید، مگر نه؟ امتحان تومر یکی از معتبرترین دوره‌های زبان ترکی در ترکیه است که آزمون ورودی و پیش نیاز بسیاری از دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز می‌باشد. به‌خصوص دانشگاه‌هایی که زبان تحصیل در آن‌ها، ترکی است. آزمون تومر ترکیه مخفف مرکز آموزش زبان ترکی (Türkçe Öğretim Merkezi) است. البته آن را تحت عنوان آزمون تومر ترکی استانبولی نیز نام می‌برند. چاره چیست؟ شما باید در این آزمون شرکت کنید. در کنار آزمون‌های مهم و معتبری مانند تافل، آیلتس، یوس و سات، بسیاری از دانشگاه‌های برتر ترکیه، پاس کردن آزمون زبان تومر ترکیه را یکی از شرایط پذیرش قرار داده‌اند. اگر می‌خواهید ثبت نام آزمون تومر انجام دهید و به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد کلاس تومر، منابع آزمون TOMER، هزینه آزمون و نحوه شرکت در آن نیاز است بدانید را به شما بگوییم.

آزمون تومر چیست؟

 

اگر رشته‌ای که برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف انتخاب کرده‌اید به زبان ترکی ارائه می‌شود باید حواستان به دو آزمون یوس و آزمون تومر ترکیه باشد. تومر آزمونی برای سنجش مهارت‌ زبان ترکی متقاضیان در بخش‌های مختلف است. این آزمون توسط دانشگاه آنکارا برگزار به صورت هفتگی اداره و برگزار می‌شود. اهمیت این آزمون به خصوص برای کسانی که به دنبال اخذ شهروندی ترکیه و گرفتن اجازه کار برای شاغل شدن دارند، دو برابر است. هزینه ثبت نام در این آزمون تومر 100 یورو است. حداقل نمره قبولی آزمون زبان تومر برای پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، 60 است.  در این آزمون شما 240 دقیقه زمان دارید تا به 100 سوال پاسخ دهید. جواب آزمون نیز طی 3 تا 15 روز بعد از آزمون اعلام می‌شود. دو نوع آزمون تومر برگزار می‌شود:

 • آزمون تومر سرتیفیکا (Sertifika TOMER exam): این همان آزمونی است که شما برای تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه به آن نیاز خواهید داشت. مدرک رسمی تومر، از معیار نمره‌دهی آزمون‌های معتبر اروپایی پیروی می‌کند. بدین صورت که سطح مقدماتی (A1, A2)، سطح متوسط (B1, B2) و سطح پیشرفته (C1, C2) است. اعتبار این آزمون تنها دو سال است و هیچ دانشگاهی مدرک تاریخ گذشته را از شما قبول نخواهد کرد. که البته پروسه شرکت در کلاس آزمون تومر و اخذ مدرک آن را ما برایتان آسان ساخته‌ایم تا بتوانید هر چه زودتر نامه پذیرش دانشگاه مد نظرتان را بدست بیاورید.
 • آزمون دیپلم تومر (Diploma TOMER exam): همانند دیپلم زبان انگلیسی در داخل کشور خودمان، با گذراندن دوره‌های مختلف، می‌توانید دیپلم تومر کسب کنید. دانش زبانی و مهارت دارندگان این مدرک بسیار بالا است. اعتبار آن نیز دائمی است و قابلیت ترجمه به زبان‌های مختلف را دارد.

مهارت های آزمون تومر ترکیه

مقاطع مهارت آزمون تومر

آزمون تومر برای زبان ترکی استانبول در مقاطع مختلف، مهارت‌های زبانی را می‌سنجد. منظور ما از مهارت‌های زبانی، درک مطلب (understanding)، مکالمه (conversation)، نوشتن (writing) و خواندن (reading)  می‌باشد. مقاطع مهارت تومر در 6 بخش قابل دسته‌بندی است که متقاضیان باید این مهارت‌ها را در خود تقویت کنند:

 • خواندن
 • صحبت کردن
 • ساختن
 • گوش دادن
 • نوشتن
 • تلفظ کردن
 • تعامل

بیشتر بخوانید: شرایط پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه

آزمون آنلاین تومر

آزمون اینترنتی تومر از راه دور در دانشگاه آنکارا برگزار می‌شود. شما می‌توانید در این آزمون به صورت آنلاین شرکت کنید. زمان آزمون 165 دقیقه است. 27 سوال از دفترچه به بخش شنیداری  (LISTENING)، 27 سوال به نوشتار (WRITING)، 27 سوال گرامر و دستور زبان (GRAMMAR) و بقیه سوالات به بخش‌ها و مقاطع دیگر دفترچه اختصاص دارد. اعتبار مدرک آزمون آنلاین تومر دو سال است.

کلاس آزمون تومر

کلاس آزمون تومر یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد آمادگی است. اگر می‌خواهید در کلاس حضوری آمادگی تومر شرکت کنید، در داخل کشور و در شهرهای بزرگ از جمله تهران، تبریز و ارومیه کلاس آزمون تومر ترکیه برگزار می‌شود. شرکت کردن در کلاس‌های حضوری مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزیت‌های شرکت در کلاس حضوری، برخورد رودررو با استاد، تمرکز و توجه بیشتر، امکان سوال پرسیدن حضوری و بهره بردن از حضور دیگر هم‌کلاسی‌ها و تجربه‌های آن‌ها است.

در کنار کلاس حضوری می‌توانید در دور‌ه‌های آنلاین آزمون تومر نیز شرکت کنید. این دوره‌ها نیز مزایای خاص خود را دارد. از جمله اینکه شما هزینه‌های کمتری را پرداخت خواهید کرد. همواره به منابع دسترسی دارید و می‌توانید مرور کنید. بخش پشتیبانی نیز به طور مداوم و همیشگی از شما تا زمان برگزاری و حتی بعد از آن، همراهی خواهد کرد.

منابع آزمون تومر آنکارا

منابع آزمون تومر

شما چه در کلاس آنلاین شرکت کنید چه در کلاس‌های حضوری، باید با منابع آزمون تومر آشنایی کامل داشته باشید. تعداد زیادی منبع برای این آزمون سنجش زبان ترکی وجود دارد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجموعه کتاب‌ HiTiT: این کتاب مخصوص داوطلبان آزمون تومر است. در واقع یکی از بهترین منابع برای قبولی در آزمون تومر ترکیه، همین مجموعه کتاب است. البته که براساس هدف شما از گرفتن مدرک تومر (ویزای کاری، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و …) نوع مناسب کتاب را خریداری کنید.
 • مجموعه کتاب‌های MER: در پایان این کتاب‌ها شما به مجموعه سوالاتی دسترسی خواهید داشت که امکان دارد در آزمون تومر از شما پرسیده شوند.
 • دیکشنری‌های ترکیه: یکی دیگر از منابع آزمون تومر ترکیه، دیکشنری‌های ترکی است که در بالا بردن دایره لغات شما بسیار کارا خواهد بود.
 • کتاب HiTiT مخصوص آزمون تومر: این کتاب در بسیاری از مراکز آموزش زبان ترکی در کشورهای مختلف جهان استفاده می‌شود.

اعتبار آزمون tomer

در مورد اعتبار آزمون تومر ترکیه دو نکته بسیار مهم وجود دارد. اگر شما در کلاس‌های آموزشی و دوره‌های کامل زبان ترکی شرکت کنید و در پایان دیپلم تومر دریافت کنید، مدرک شما تاریخ انقضا ندارد و همواره قابل ارائه است. اما شرکت در آزمون‌های تومر برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، دو سال اعتبار دارد. این را به یاد داشته باشید، که حتی اگر یک روز از اعتبار مدرک شما گذشته باشد، دانشگاه مقصد آن را قبول نکرده و باید دوباره در آزمون بعدی شرکت کنید.

هزینه آزمون تومر در ترکیه

هزینه آزمون تومر ترکیه بستگی به برگزارکننده دارد و رنج متفاوتی را دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که برای گرفتن دیپلم تومر، حدود 150 یورو باید هزینه کنید. هزینه آزمون تومر نیز 100 یورو است. در کنار این‌ها اگر برای کسب آمادگی در امتحان تومر نیز در کلاس آمادگی شرکت کنید، بسته به نوع موسسه و میزان تخصصی بودن آن‌ها، هزینه شهریه متفاوت خواهد بود. ما در هلدینگ یو اف اس از شما تست تعیین سطح گرفته و سپس با مشاوره‌های تخصصی به شما خواهیم گفت که در چه سطحی از توانایی زبان ترکی قرار دارید و برای ادامه چکار باید کنید.

 • برای هر سطح از آزمون تومر حدود 250 تا 350 دلار بسته به مرکز آموزشی باید پرداخت کنید.

چگونه در آزمون tomer شرکت کنیم؟

طبق مقدمات آماده‌سازی دانشگاه آنکارا، تمام افراد در جاهای مختلف دنیا به راحتی می‌توانند به آزمون تومر دسترسی داشته باشند و در آن شرکت کنند. جالب است بدانید که آزمون تومر یک یا دو روز قبل از آزمون اصلی، به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. برای شرکت در آزمون، مدارکی که در ادامه گفته شده را تهیه کنید. سپس در آزمون ثبت نام کنید. هزینه را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هزینه یک رمز عبور به شما داده می‌شود. از طریق این رمز می‌توانید وارد پروفایل کاربری UTS خود شوید و در آزمون شرکت کنید. نتیجه آزمون شما نیز طی 3 تا 15 روز کاری به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون تومر ترکیه:

 • پرده عکس شخصی
 • پاسپورت
 • اگر پاسپورت ندارید، کارت ملی خود را به زبان ترکی ترجمه کنید.
 • هزینه آزمون را پرداخت کنید.

تاریخ برگزاری آزمون تومر 2022

زمان برگزاری آزمون تومر

هیچ برای برگزاری آزمون تومر ترکیه نگران نباشید. این آزمون به صورت مرتب برگزار می‌شود و شما در هر زمان می‌توانید به راحتی در تایم‌های مشخص شده شرکت کنید. چند نکته مهم در مورد زمان‌های برگزاری و جزئیات آزمون تومر را به یاد داشته باشید:

 • آزمون تومر هر روز از ساعت 9:00 تا 16:00 برگزار می‌شود.
 • قبل از ثبت نام در آزمون یک امتحان آزمایشی برگزار می‌شود
 • مرکز ثبت نام آزمون تومر در ترکیه هر روزه از ساعت 8:30 تا 20:00 شروع به کار می‌کنند و در روزهای چهارشنبه از ساعت 8:30 تا 17:30

مراکز برگزار کننده آزمون تومر

مرجع اصلی برگزاری آزمون تومر ترکیه، دانشگاه آنکارا است. تمام آزمون‌ها توسط دانشگاه‌های سطح جهان برگزار می‌شود. اما برگزارکننده و مرجع اصلی دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه در اقصی نقاط جهان از جمله ایران، نمایندگی‌های فعال زبان ترکی خود را دایر کرده است. هر ساله آزمون تومر در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می‌شود. در این میان بیشترین میزان برگزاری آزمون تومر مربوط به شهر استانبول است. دلیل آن هم این است که متقاضیان خرید ملک در ترکیه، متقاضیان اخذ شهروندی ترکیه، متقاضیان تحصیل در ترکیه و … بیشتر به استانبول روی می‌آورند. البته که در داخل کشور خودمان نیز آزمون تومر برگزار می‌شود و شما نیازی به رفتن به استانبول برای شرکت در آزمون ندارید. برای کسب اطلاعات کامل در این مورد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکته مهم) برای شرکت در آزمون تومر در ترکیه نیازی به اخذ ویزای ترکیه ندارید و با ویزای توریسنی نیز می‌توانید در آزمون شرکت کنید.

نمره قبولی در آزمون تومر

بسته به دانشگاه مقصد، نمره قبولی آزمون تومر متفاوت است. برای همین ابتدا استعلام شرایط پذیرش دانشگاه‌های مقصد را از کارشناسان ما دریافت کنید، تا برنامه‌ریزی درست و اصولی برای قبولی در امتحان تومر ترکیه را داشته باشید. در اینجا لیست سطوح مختلف نمره نهایی آزمون تومر ترکیه به همراه تعریف میزان توانایی دارندگان هر کدام آورده شده است:

 • سطح A1 تومر: در این سطح، دانشجویان قادر خواهند بود که به سوالات ساده و خیلی ساده به زبان ترکی پاسخ دهند.
 • سطح A2 تومر: در این سطح، دانش پایه زبان‌آموز در این سطح تایید شده است. فرد دارای سطح A1 باید قادر باشد که مسائل قابل پیش‌بینی را به زبان ترکی بیان کند. نمره این سطح 50 تا 59 است.
 • سطح B1 تومر: در این سطح فرد دانش متوسطی از زبان ترکی دارد و می‌تواند با این سطح از معلومات به مسائل پیش‌بینی‌نشده و غیر معمول با زبان ترکی حرف بزند. نمره این سطح از آزمون تومر ترکیه، بین 60 تا 65 است.
 • سطح B2 تومر: افراد در سطح B2 آزمون تومر، دانش خوب و منطقی از زبان ترکی را دارند به طوریکه می‌توانند در مورد مسائل مختلف روزمره و غیرقابل پیش‌بینی به راحتی صحبت کنند. نمره این سطح از آزمون زبان TOMER بین 66 تا 70 است.
 • سطح C1 تومر: افراد در این سطح، دانش بسیار خوب از زبان ترکی استانبولی دارند. مسائل غیر قابل پیش‌بینی و سخت به راحتی توسط این افراد حل و فصل می‌شود. نمره این سطح از تومر نیز بین 71 تا 100 است.
 • سطح C2 تومر: بالاترین سطح از آزمون تومر مربوط به C2 است. دارندگان مدرک این سطح مانند زبان مادری خود بر زبان ترکی مسلط خواهند بود.

نکته بسیار مهم) کسب نمره زیر 50 در آزمون تومر ترکیه، به معنای نداشتن مدرک آزمون و مردود بودن در آزمون است و افرادی که زیر 50 را کسب می‌کنند باید مجددا در آزمون شرکت کنند.

نکته مهم) برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه باید حداقل سطح B1 را در آزمون زبان tomer کسب کرده باشید.

اگر قصد دارید پس از اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در استانبول برای خود خانه خریداری کنید، اینجا کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *